Koronavirüs Bilim Kurulunun aşı ve mutasyon gündemiyle ilgili Sağlık Bakanı Koca başkanlığında bir araya geldi. Bakan Koca, kritik toplantının sonrası ilk açıklamalar.

Sağlık Bakanı Koca'nın konuşmasından satır başları:


Tünelin ucunda bir ışık olduğunu arkamızdakilerin öne doğru atıldığına, öne gidenlerin ezmeye çalışmasına da tanık olduk. Bu her ne kadar işimizi zorlaşsa da bilimden vazgeçmeden yolumuza devam ediyoruz. Bunun en büyük şahidi sizlersiniz. Salgın her alanda bizi etkiledi. Dünyanın ahlâkını yeniden tanzim etti.

DÜNYADA SON DURUM

Tarihin bu yılları hastalığa adını veren 2019 yılında başlayarak büyük salgın yılları olarak anacaktır. Almanya'da her bir milyon nüfus başına 325 kişi bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Türkiye'de ise 216'ya ulaştı.

Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar

Tarihin bu yılları hastalığa adını veren 2019 yılında başlayarak büyük salgın yılları olarak anacaktır. Almanya'da her bir milyon nüfus başına 325 kişi bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Türkiye'de ise 216'ya ulaştı.

Hastanelerimiz yoğun bakımlarımız yükü kaldırmada zorlanmaya başladı. Birçok ilde 100'de 100'e varan artış oldu. Yaygın genel tedbirler hayata geçirildi.

İL İL VAKA DURUMU

Günlük vaka sayılarında Gaziantep % 66, Tekirdağ, Bursa, İzmir % 60, Trabzon, Adana % 50, Kayseri Kocaeli % 45, Antalya'da % 30, Mersin'de % 30'a varan düşüşler sağlandı.

Dünya virüsün mutasyonuyla ilgili tedbirlere yoğunlaşmış durumdadır. Biz de tedbirleri vakit geçirmeden uyguladık. Koronavirüs damlacık enfeksiyonla bulaşan bir hastalık. Mutasyon çarpan etkisi yapabilir.

Mutasyonlar konusunda incelemelerimiz devam etti.

AŞI AÇIKLAMASI

Daha önce deneyim ettiğimiz faydasından emin olduğumuz yöntemdir. Ayrıca ülkemizde devam etmekte olan aşı çalışmalarından önde giden üç tanesi inaktif aşılardır. Bununla beraber ülkemizde 2 aşı adayımız insan deneyleri safhasına ulaşmıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Klinik çalışmaların somut sonuçlarını bekleyip, harekete geçmek için uğraş verdik. İnaktif aşımızın faz 3 çalışması başarı ile sürmektedir.

ÇİN AŞISI PAZARTESİ GÜNÜ GELİYOR

Kurumumuzda çalışmanın ara neticelerini Bilim Kurulumuza sunmuştur. Çalışmayı yürüten hocalarımız birazdan ayrıntıları paylaşacaktır.
Pazarı pazartesi gününe bağlayan gece, Çin aşısı yola çıkacak.

SON 24 SAATTE İSE 19 BİN 650 YENİ VAKA

Türkiye'de son 24 saatte 19 000 650 yeni vaka, 3 000 192 yeni hasta tespit edildi, 259 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 34 bin 492 kişi koronavirüsü yenerek sağlığına kavuştu.