Antioksidan bakımından beyaz pirince oranla 30 kat daha fazla etkili olan siyah pirinç, kökeni Endonezya'ya dayanıyor. Fenolik maddesi bakımından doğada en zengin besinler arasında yer alan siyah pirinci, uzmanlar düzenli tüketilmesi konusunda önerilerde bulunuyor. Beyaz pirince oranla daha fazla vitamin ve minerale sahip olan bu besin dünyanın en pahalı pirinç çeşitlerinden biridir. Besinlerde nadiren bulunan ve vücut sağlığı için inanılmaz faydası olan antosiyanın maddesi bakımından zengindir. Tamamen siyah olmadığından bazı yörelerde mor pirinç olarak geçer.

Çin mutfağında geleneksel yemekler arasında olan püresi, keki, ekmeği ve eriştesi yapılır. Tayland da ise siyah pirinçle oldukça lezzetli tatlılar yapılır. Burada ise pirince yasak pirinç denir.

En çok üreten ve tüketen ülke Çin'dir. Lif oranı yüksek olduğundan hem uzun süre tokluk sağlar hem de vücudun enerji oranını yükseltir. Esmer, yasemin, kırık, kahve ve beyaz pirincin çeşididir. 

SİYAH PİRİNCİN FAYDALARI NELERDİR? 

-Lif bakımından zengin olan bu besin sindirimi kolaylaştırarak kilo almanızı engeller. Aynı zamanda metabolizmayı dengeleyerek mide rahatsızlıklarına yakalanma oranını azaltır.
 
-Magnezyum bakımından da beyaz pirince oranla zengin olan siyah pirinç; kemik, diş ve kas gelişiminde olumlu etki sağlar. Bir kese siyah pirinç vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi düzeyini 2 kat daha fazla artırıyor. 

-Antioksidan bakımından zengin olduğunu belirtilen bu besin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücrelere karşı vücutta kalkan oluşturur. Ayrıca yapılan araştırmalarda içerdiği güçlü antioksidan vücutta bulunan yaşlılık hücrelerini yok ederek genç hücrelerin sayısını artırdığı ortaya çıkmıştır. Bu sayede yaşlanma karşıtı olduğu ispatlanmıştır.
 
-Şeker oranı az olan siyah pirinci uzmanlar özellikle diyabet hastalarının tüketmesi gerektiğini vurguluyor.
 
-Rengini antioksidan, sianidin, 3-0 betda glukositten alan siyah pirincin genetiği ile oynanmamış doğada kendiliğinden olan bir pirinçtir. 
 
-Hücrelerin DNA'larını koruyarak kanser hastalıkların önüne geçer.
 
-Şeker oranı oldukça düşük olduğundan şeker hastaları için ideal bir besindir.
 
-Kandaki kolesterol seviyesini dengeler. Damar tıkanıklığı ve kalp krizi risklerini azaltır.