Yaban mersini

En yüksek düzeyde antioksidan içeriğe sahip meyvelerden birisidir. Böylece sizi yaşlanma etkileri ve kansere yol açabilen serbest radikallerden korur. Yaban mersinine rengini veren ve bir tür flavonoid olan antosiyanin toplardamar duvarındaki kolajen matriks yapısını destekler. Antosiyanin damar duvarında hasar görmüş protein yapıların da onarılmasını sağlayabilir. Tannin maddesi bacaklarda toplardamar dışına kan sızıntısını önleyerek yangısal reaksiyonları azaltır. Böylece bacak ağrısı ve yanma hissi gibi yakınmalarda azalma hissedilir.

Üzüm

Yüksek oranda ‘rutin’ içerdiği için varisler için son derece yararlıdır. Rutin bir bitki pigmentidir ve üzüme ek olarak elma kabuğu, kara buğday, kiraz ve yeşil çayda da bulunur. Bu besinler, varis gelişmesi için yatkınlığı olan kılcal damarlarınızı güçlendirir ve toplar damar bütünlüğünü destekler. Rutin içeriğindeki kuersetin de damarlarınızı koruyucu, yangısal reaksiyonları azaltıcı, pıhtı önleyici ve antioksidan özelliklere sahiptir. 

Zencefil

Eski çağlardan bu yana varisler ve toplar damar hastalıkları için kullanılmaktadır. Kan dolaşımını iyileştirir ve pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Zencefil özü yangısal reaksiyonları azaltıcı etkisiyle varislerin neden olduğu ağrıyı azaltır. Taze zencefil toplardamar sağlığı açısından daha faydalıdır.

Brokoli

Bağ dokusunu güçlendirdiği için varisleriniz için yararlıdır. Magnezyum içeriği ile kan dolaşımını destekler. E vitamini içerdiği için toplar damarlarda pıhtı oluşumu riskini azaltmaya yardımcı olur. Lif içeriği yüksek olduğu için de sindirime yardımcıdır ve ideal kilonuzu koruyarak varis gelişme riskinizi azaltabilir.

Portakal

Diğer turunçgiller gibi bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini kolajen ve elastin yapımını destekleyerek toplar damarlarınızın esnek ve güçlü olmasını sağlayabilir. Ayrıca turunçgil ailesindeki meyvelerde bulunan diosmin ve hesperidin gibi doğal bileşikler toplar damarlarda mikro dolaşımı iyileştirmeye yangısal reaksiyonları ve varis yakınmalarını azaltmaya yardımcıdır.  

Doç. Dr. İlker Kiriş, doğru besinleri tüketmek varis gelişme riskini ve yakınmalarını azaltsa da varisleri olan hastaların değerlendirme ve kişiye özel varis tedavisi için bir Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanına başvurmaları gerektiğini de belirtti.