Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıktığı illerde yaşayan vatandaşların sokakta geçirdikleri vaktin hesabını tutmaları ve gerekmedikçe dışarı çıkmamaları gerektiğini bildiren Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vaka sayılarının Türkiye genelinde artmaya devam ettiği bilgisinin altını çizdi.

SOSYALLEŞMEDEN TAVİZ VERİLMELİ

Kayıpmaz, içinde bulunduğumuz ayda etkisini gösterecek olan sıcak havayla ilgili olarak, "Sosyalleşmemizden taviz vermemiz lazım. Ankara'da havalar sıcak seyrediyor. İki gün çok sıcak olacağını öğrendik. Sıcak havalar dışarıda sosyalleşmemize vesile olmasın." ifadelerine yer verdi.

TEDBİRLER TEKRAR UYGULANMALI

Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının en fazla görüldüğü Ankara ilimiz başta olacak şekilde Konya, İstanbul, Kayseri, Diyarbakır'daki vatandaşları dikkatli olmaları hususunda uyaran Kayıpmaz, "Sonbaharın da gelmesiyle üstümüzdeki rehavet havasını atalım. Tedbirli yaşantımıza geri dönelim. İşimizi görüp dışarıda evimize geri dönelim." dedi.

'HASTALIK YAKINLARIMIZDAN DA BULAŞIR'

Kayıpmaz, vatandaşların kalabalık yerlerden uzak durmasının, hava almak ve spor yapmak için daha sakin ve uygun saatler seçilmesinin üstüne bastı. Evde kalmanın vaka sayısını düşüreceğini belirten Kayıpmaz, "İnsanlar 'Tanıdığım kişilerden bu hastalık bana bulaşmaz.' diye düşünüyor. İş yerlerinde, ofislerde insanlar bir araya geldiklerinde maskelerini indiriyor, beraber bir şeyler yiyip içiyor, o sırada hastalık kendine yayılmak için fırsat bulabiliyor." dedi.

MASKELER DOĞRU KULLANILMALI

Maskenin doğru kullanılmasının hayati önem taşıdığını bildiren Kayıpmaz'ın talimatları şu şekilde:

"Maske burnu kapatacak. Burnu kapatmayan bir maskenin koruyuculuğu yok. Maske hem sizi etraftan gelebilecek virüse karşı koruyor hem de sizin mevcut bulunan virüsünüzün karşınızdaki insanlara bulaşmasını engelliyor. İki taraflı koruyucu vazifesi var. Maskeler kullanıldıktan sonra da bir poşet içerisine konularak, ağzı sıkıca kapatılarak çöpe o şekilde atılmalı. Yerlere bahçelere, boş alanlara kesinlikle atılmamalı."