Rusya-Ukrayna savaşı Korona salgınının ardından dünyada yaşanan ekonomik krizin derinleşmesine ve buna ek olarak gıdada da tedarik zincirinin bozulmasına neden oldu.

Türkiye’nin arabuluculuğunda geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir araya gelen Rusya ve Ukrayna tahıl koridoru oluşturulması konusunda anlaşmıştı. Varılan anlaşma kapsamında tahıl yüklü ilk gemi bugün yola çıkıyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB)’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda ilk tahıl yüklü geminin Odessa limanından yola çıkarak Lübnan’a gideceği belirtildi.

MSB tarafından yapılan açıklama da “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; Mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan'a gitmek üzere Odesa limanından 01 Ağustos sabah 08.30'da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır. 22 Temmuz 2022'de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi' belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır” denildi.