Koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı'nın tavsiye kararı doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'ndan çıkan karara göre hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verilmişti. Bu yasak kısmi olarak uygulanıyor. Hafta içi yalnızca 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar için belirli saatlerde sokağa çıkma izni varken, hafta sonu bu kısıtlama herkes için geçerli oluyor ve sabah 10:00'dan akşam 20:00'a kadar sokağa çıkılabiliyor.

DAHA AĞIR TEDBİRLER ALINABİLİR

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, yeni sokağa çıkma yasağı ve ek tedbirlerin etkisi 2 haftalık aralıklarla değerlendirilecek. Eğer koronavirüs günlük hasta ve ağır hasta sayısında herhangi bir düzelme görülmezse, çok daha ağır tedbirler alınacak. Bakanlığın bu konuyla ilgili hem B hem de C planı yer alıyor. Peki, salgının seyri değişmezse hangi önlemler alınacak? İşte detaylar...

KORONAVİRÜSTE B PLANI

Covid-19 salgını için bakanlığın bir B planı var. Bu plana göre salgının seyri değişmezse; Park ve bahçelerde kısıtlama olacak, spor salonları kapatılacak, şu anda kısmi olarak uygulanan sokağa çıkma yasağının günleri ve saatleri genişletilecek. Yoğun ilgi gören alışveriş merkezlerine (AVM) çok daha az sayıda müşteri alınacak. Güzellik salonları ve kuaförlere randevulu sistem getirilecek. Eğer yine tedbirlere uyum gösterilmezse ve vakalardaki artış süreci devam ederse C planına geçilecek.

C planında AVM'ler tamamen kapanacak

Eğer dalganın seyrinde herhangi bir değişiklik görülmezse son olarak C planı devreye sokulacak ve alışveriş merkezleri tamamen kapatılacak. Bunun yanı sıra güzellik salonları ve kuaförler de kapatılacak, seyahat kısıtlamaları başlayacak ve şu anda hafta sonu uygulanan yasak hafta içi de uygulanmaya başlayacak.

Kurallara uyulmazsa sıkı tedbirler geri gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önceden yaptığı açıklamalarda, belirlenen covid-19 kurallarına uyulmadığı takdirde çok daha sıkı tedbirlerin uygulanacağını söylemişti. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal da, mevcut durumun 2 hafta boyunca gözleneceğini ve eğer salgın seyrinde herhangi bir düşüş görülmezse daha sıkı tedbirlerin uygulanayacağı beyan etti. Önümüzdeki 2 hafta, koronavirüs sürecinde oldukça kritik olacak.