Öncelikle her gıdada olduğu gibi yumurta alırken de ambalajının üzerindeki son kullanma tarihine bakmalıyız. Bazılarının düşündüğünün aksine yumurta sarısının rengi, kalite göstergesi değil. Bunu, tavuğun cinsine ve beslenme şekline göre değişeceği için kaliteye yönelik bir ipucu olarak görmek doğru olmaz. Zaten alışveriş esnasında kontrol edilebilir bir şey de değildir. Ancak en başta aklımızda tutmamız gereken, yumurtaların son kullanma tarihini not etmek olmalıdır.

Su testi: Yumurtaların içinde yer alan hava boşluğu zamanla genişler. Dolayısıyla yumurtanın suda yüzme kapasitesi artar. Taze yumurtayı soğuk su dolu bir kaba koyduğunuzda dipte kalır. Tazeliği azalmaya başlamış yumurta ise dik durmaya başlar. Yumurta suyun yüzeyine çıkarsa pek de taze değil demektir. Ama bu, yumurtanın tamamen bozulduğu anlamına da gelmez. Bu aşamada yumurtayı kırıp kokup kokmadığı, sarısının dağılıp dağılmadığı kontrol edilmeli.

El feneriyle test: El fenerini yakıp yumurtanın sivri ucu ışığa bakacak şekilde tutun. Yumurta tazeliğini yitirdikçe içindeki hava boşluğu artar. Bunu ışık kullanarak görebilirsiniz. Ayrıca döllenmiş bir yumurta altı gün kuluçkaya bırakılırsa cenin siyah iplikçik şeklinde görülebilir, şaşırmayın.

Dinleme testi: Taze yumurtanın içindeki hava boşluğu çok az olduğu için hafifçe sallayıp dinlediğinizde hiçbir ses duymazsınız. Ancak bayat yumurtanın içinden ses gelir. Çünkü içindeki boşluk artmıştır.

Tutma testi: Diğer bir tazelik testi de sarısıyla ilgili. Yumurtayı kırıp sarısını avucunuza alın. İki parmağınızla sarısını tuttuğunuzda zarı patlamıyorsa yumurta tazedir.