Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanbeyli mitinginde yaptığı konuşmada “Ülkemizi, Türkiye Yüzyılı ile yeni bir döneme hazırlıyoruz. Türkiye Yüzyılı, aynı zamanda belediyecilik hizmetlerinde yapacağımız tarihî atılımlarla şehirlerimizin de yüzyılı olacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ebediyete irtihal eden dava arkadaşları, AK Parti AR-GE ve Eğitim Başkan Yardımcısı Osman Karaaslan’a Allah’tan rahmet niyaz etti. Katılımcıların, artık sonuna doğru yaklaşılan Ramazan-ı Şerifi’ni tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’tan kendilerini ramazana ulaştırdığı gibi sağlıkla, huzurla ve esenlikle bayrama da eriştirmesini diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl yapılan 14-28 Mayıs’taki seçimlerde, Sultanbeyli’nin Cumhur İttifakı’na milletvekilliğinde yüzde 64 ve Cumhurbaşkanlığında yüzde 67 oy oranıyla destek verdiğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahde vefanız ve kadirşinaslığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Sultanbeyli’yle bizim aramızdaki gönül bağı çok eskidir hem de çok derindir. İstanbul’un yaşadığı çarpık şehirleşme sürecinin en ağır sonuçlarının görüldüğü yerlerden biri de Sultanbeyli’ydi. Anadolu’nun dört bir yanından yeni bir hayat kurmak için buraya gelen insanlarımız hep sahipsiz bırakıldı. Bu ilçemiz, bir dönem ülkemizdeki hak ve özgürlük gasplarının adeta sembol yeri haline getirildi. İnsanlarının sırf inançlarından, kıyafetlerinden, geleneklerinden dolayı taciz edildiği Sultanbeyli, vakur duruşuyla bu badireleri geride bıraktı. Bugün Sultanbeyli, İstanbul’un yıldızı parlayan ilçelerinden biri olarak, kendini istiskal edenlere adeta nazire yapıyor.”

“MAZLUMLARA HER TÜRLÜ YARDIMI YAPTIĞIMIZ İÇİN MİMLENDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe belediyesinin hayata geçirdiği projeler, yaptığı eser ve hizmetlerle Sultanbeyli’yi her geçen gün daha da güzelleştirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bizim hikâyemiz de Sultanbeyli’nin durumuyla farklı değil. Emperyalistlerin uzantıları, vesayetçilere ve darbecilere eyvallah etmediğimiz için önümüze tuzak üzerine tuzak kuruldu. ‘One minute’ diyerek masumlara uygulanan zulme karşı koyduğumuz tavır için ayrımcılığa maruz kaldık. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek, küresel yönetim ve güvenlik sisteminin çarpıklıklarına itiraz ettiğimiz için ambargolara uğradık. PKK, FETÖ ve DEAŞ terör örgütlerini üzerimize saranlara teslim olmadığımız için pek çok acıyla sınandık. Gazze’de yapılan katliama en üst perdeden itiraz ettiğimiz, mazlumlara her türlü yardımı yaptığımız için mimlendik. Hamdolsun önce Allah’ın yardımı, sonra da Sultanbeyli’den, İstanbul’dan, milletimizden aldığımız güçle hepsinin üstesinden geldik, geliyoruz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı ile yeni bir döneme hazırlandıklarını, Türkiye Yüzyılı’nın aynı zamanda belediyecilik hizmetlerinde yapacakları tarihî atılımlarla şehirlerin de yüz yılı olacağını söyledi.

“İSTANBUL KENDİNE ORTAK KABUL ETMEZ”

Mitinge katılanlara “Buna hazır mıyız?”, “Pazar gününe kadar buna hazır mıyız?”, “Pazar günü sandıkları patlatacak mıyız?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vatandaşlar, “Evet” yanıtını verdi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Sultanbeyli’den gümbür gümbür bir sesin geleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’da 30 yıl önce başlattığımız yerel yönetim hamlesi, maalesef son 5 yıldır durmuş, hatta ibre tersine dönmüştür. Şehri yönetmesi gerekenler İstanbul’dan başka her işle uğraştıkları için bırakınız yeni projeyi, devraldıkları yatırımları bile sürdürememişlerdir. İşte şu anda İstanbul’u yöneten büyükşehir belediye başkanının acaba Sultanbeyli’ye en ufak bir yatırımı oldu mu? Büyükşehir belediyesinden ne diyor, ‘Tam ileri.’ Ne tam ileri ya, sen tam gaz geri gidiyorsun. Sultanbeyli’yi bir defa hiçbir zaman kalkıp da sahiplenmedin ki. Ulaşımıyla, çevresiyle, depreme hazırlığıyla, sosyal belediyeciliğiyle İstanbul içler acısı bir hale gelmiştir. Lazım olduklarında, hava bozuk olduğunda ya tatilde ya cumhurbaşkanı yardımcılığı peşinde ya büyükelçilerle Sarıyer’de balıkta... Bu şehrin sorunlarını bunlar çözebilir mi? İstanbul’un yönetimi yarı zamanlı mesaiyle olacak bir iş değildir. İstanbul kendine ortak kabul etmez. Ya İstanbul’a hizmet ediyorsunuz ya da bu şehri ihmal ediyorsunuz ya İstanbul’a aşkla, tutkuyla bağlısınız ya da gönlünüzde başka hesaplar var. Bu şehir hiç kimsenin şahsi ihtiraslarının aracı, atlama taşı, basamağı, oyuncağı, finans kaynağı haline getirilemez.”

“İSTANBUL’UN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ DEPREME HAZIRLIKTIR”

Eyüp Sultan hazretlerinin uğruna surların dibinde can verdiği İstanbul’a böyle bir zulüm yapılmasına rıza gösteremeyeceklerini, Fatih Sultan Mehmet’in emaneti İstanbul’un bu hale düşürülmesine vicdanlarının el vermeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentte yaşayan 16 milyon insanın vebali üzerlerindeyken yaşananlara seyirci kalamayacaklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara, “Bunun için ne diyoruz, ‘Yeniden İstanbul’ diyoruz. Ne diyoruz bunun için, ‘Sadece İstanbul’ diyoruz” şeklinde seslendi. İstanbul’un beklentisi ve ihtiyacının çok olduğunu ama bazı hayati öncelikleri olduğunu da anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “İstanbul’un birinci önceliği depreme hazırlıktır. Son dönemde bu konuda herhangi bir çaba, gayret, proje, icraat gördünüz mü? Hayır. Çünkü depreme hazırlık için kullanılması gereken kaynaklar bavul bavul, ne oldu? Dolar. Ne oldu? Avro ve bunlar bir yere götürülüyor. Peki, nereye götürülüyor? Depreme hazırlık için sarf edilmesi gereken vakit, delege avlarında, DEM’le pazarlıkta. Bu DEM’i biliyorsunuz değil mi? Bizim Rize’nin çay demi değil, kazanma değil, kaybettirme hırsıyla hareket edenleri yemlemekte harcanıyor. Sanki İstanbul böyle bir tehditle karşı karşıya değilmiş gibi hareket etmekle bu tehlike ortadan kalkmıyor.”

“DEPREME DAYANIKSIZ YAPILARIN HEPSİNİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Miting alanına gelirken emniyete ne kadar katılım olduğunu sorduğunu ve cuma günü olmasına rağmen 40 bin kişi bulunduğunu öğrendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah, böyle bir cuma gününde 40 bin kardeşimle Sultanbeyli’de buluşmak bizim için hakikaten vefadır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkan adayı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile iş birliğinde İstanbul’un raylı sistem uzunluğunu 1000 kilometreye çıkaracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu bankalarının emeklilere yönelik promosyon ödemeleriyle ilgili, “Özellikle, dünden itibaren kamu bankalarımız başvuran emeklilerimizin yeni banka promosyonunu biliyorsunuz, ödüyor. Sizler de 2 Nisan’dan itibaren bunu alma imkânına sahipsiniz ve bu emeklilerimiz için önemli bir kaynak olacak” diye konuştu. Mitingde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında, “Türkiye Yüzyılı şehirleri için gerçek belediyecilik” başlıklı video gösterildi. Ümraniye’de, 28 Nisan 1993’te meydana gelen çöp patlamasına dair görüntülerin gösterildiği esnada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pisliği görüyorsunuz değil mi? Bunun adı ne biliyor musunuz? Çöp, çukur, çamur... Bu ne demek, CHP” şeklinde konuştu.  Büyükşehirde Murat Kurum’u, Sultanbeyli’de Ali Tombaş’ı vatandaşlara emanet ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Şimdi kardeşlerimi sizlere emanet ederken diyorum ki Allah razı olsun. Büyükşehirde de Sultanbeyli’de de emanetimi kabullendiniz mi? Fakat pazar gününe kadar durmak yok, durmak yok, durmak yok. İnşallah pazar akşamı Ankara’dan Sultanbeyli’nin durumunu takip edeceğim. Bu sonradan hani ortaya çıkanlar falan var, biliyorsunuz. Bunlara asla yüz vermiyoruz değil mi? Çünkü bu iş beceri işidir, bu iş kabiliyet işidir. Biz Murat Kurum’u bir kenardan bulup da getirmedik. Önce bakanlıkları var mı? Bakanlıklarının dışında bu süreç içerisinde adımları var mı? Dolayısıyla diğerlerinin kabiliyeti ne? Onlar kayağa gitsin, başka işleri yok.” Konuşmasının ardından AK Parti’nin Sultanbeyli Belediye Başkan adayı Ali Tombaş’ı sahneye çağırıp katılımcılara takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ali Tombaş, inşallah Sultanbeyli’nin kaptanı olacak” dedi.

Cumhur İttifakı AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum mitingde yaptığı konuşmada, “Bu meydan kararını vermiş. Bu meydan 31 Mart bayramını müjdeliyor. Size söz veriyoruz. Biz İstanbul’umuzu, Sultanbeyli’mizi asla kendi kaderine bırakmayacağız. Bugün İstanbul’umuz maalesef iş bilmez bir yönetimin elinde huzursuz ve mutsuz. Geride bıraktığımız 5 yılda İstanbul liyakatsizliğin kurbanı oldu. Reklama ayırdıkları bütçeyi depreme ayırmadılar. Ulaşım sorununu çözeceğiz dediler tam bir çileye dönüştürdüler.” dedi.

Cumhur İttifakı AK Parti Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Ali Tombaş da yaptığı konuşmada, Sultanbeyli’de 100 vizyon projeyi Murat Kurum ile birlikte hayata geçireceklerini ifade ederek, “Sultanbeyli’mizin temel sorunlarını sizlerin beklentilerini çok iyi biliyorum. 22 yıldır aktif siyasetin içindeyim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın biz halkımıza efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geliyoruz şuurunu hiç bir zaman kaybetmedik. Millete hizmet makamı olarak gördüğümüz Belediye Başkanlığı görevimiz boyunca vaat ettiğimiz 100 projemizi yapmak için gece gündüz çalışacağız. Kentsel dönüşümden ulaşıma, eğitimden sağlığa, sosyal kültürel yatırıma kadar her alanda projelerimizi sizlerle buluşturacağız.” dedi.