Siğiller, derinin üst tabakasına yerleşen Human Papilloma Virüs- HPV olarak bilinen bir virüsün oluşturduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler. Vücudun bir bölümünden vücudun başka bir bölümüne yayılabilir.

İNCİR SÜTÜ NEDİR?

Henüz incirler olgunlaşmadan koparıldığında açığa çıkan beyaz ve boz renkli sıvıdır. Sütün elde edilebilmesi için doğru dönem tercih edilmelidir. Olgunlaşmış incirlerde sütün miktarı oldukça azdır. Kimi zaman incir yaprakları koparıldığında da bu süt diye adlandırılan madde açığa çıkar.

İncir sütünü kullanırken çok dikkat edilmesi gerekir. Örneğin topladığınızda dudağınıza değdirirseniz yara oluşma ihtimali çok yüksek. Ayrıca incir sütünü doğru bir şekilde saklamak gerekir. Faydalarından doğru bir şekilde yararlanmak için taze kullanmak en doğrusudur.

SİĞİL TEDAVİSİNDE ETKİLİ

Olgunlaşmamış incir ya da körpe incir yaprağından elde edeceğiniz incir ile geçmek bilmeyen siğillere veda edebilirsiniz. Genellikle ellerin üzerinde çıkan ve görüntü olarak sivilceyi andıran siğiiler pütürlü, ten renginde ve sert bir yapıya sahiptir.

Vücuda HPV (human papillomavirus) virüsünün yerleşmesiyle açığa çıkar. Genellikle cildin üst tabakasında kabarcıklar şeklinde görülür ve çoğalarak üreyebilirler. Siğil için etkili bir şifa kaynağı incir sütüdür. Bir yemek kaşığı incir sütü arpa unu ile lapa hale getirilip siğillerin üzerine uygulanır ve karışımın siğil üzerinde kuruması beklenir, yıkanmaz. Bu şifalı tarifi haftada 2 kez uygulayanlar zaman içinde siğillerin yok olduğunu gözlemlemişlerdir.

Elbette farklı yöntemler de mevcut; solüsyonlar, yakma tekniği veya lazer uygulaması gibi. Ancak bu tedavi yöntemlerine karşı korkunuz var ise öncelikle incir sütü yöntemini deneyebilirsiniz.
İncir sütü tedavisini, çıban ya da nasır çıkmış bölgelere de uygulayabilirsiniz.

İNCİR SÜTÜNÜN DİĞER FAYDALARI

-Topuklarda meydana gelen sertleşme durumuna karşı incir sütü kullanılır. Nasıra karşı da etkilidir.

-Cilt lekeleriyle savaşır. Bu yöntemi cildinize uygulamadan önce doktorunuza danışıp onay almanızda fayda var.

-İncir sütü böbrek kumunun dökülmesinde etkilidir.

-Kulak kurtçuklarını öldürür. Bunun için incir sütünü kulak etrafına sürmek yeterlidir.

-Diş eti kanamalarına iyi gelir. Güçlü diş etlerine sahip olmayı sağlar.

Not: Faydalarından yararlanmak için kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışın.