Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında 4 Eylül tarihinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda alınan karar doğrultusunda salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlara HES koduyla giriş yapılacak. İlgili karar 7 Eylül'den itibaren geçerli olacak.

KARAR BUGÜN YÜRÜRLÜKTE

Bugün uygulanmaya başlayan karar neticesinde hem kamu personellerinin hem de kamu kurum ve kuruluşlarına vatandaşların, binaya giriş yapmadan önce HES kodları kontrol edildi. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının bu alanda kullanılması, koronavirüs vakalarının illere nasıl yansıdığının takibinin yapılmasında büyük katkı sağlayacak. 

HES KODU NASIL TEMİN EDİLİR?

Vatandaşların akıllı telefonları üzerinden Hayat Eve Sığar uygulamasına girmesi, 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne tıklayarak 'HES Kodu Oluştur' butonu vasıtasıyla kodun süresinin ayarlanacağı ekrana gelmesi gerekmektedir. Kod süresi seçimi yapıldıktan sonra HES kodu kullanılmaya başlanabilir.

Akıllı telefonu olmayan veya uygulamayı indiremeyecek durumda olan vatandaşlar SMS yoluyla HES yazıp boşluk bırakıp, sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasını (TC Kimlik No), kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazıp 2023'e SMS gönderebilir.

Ayrıca HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden de temin edebilirsiniz.