2020 yılının başından bu yana tüm dünyayı esir eden yeni tip koronavirüs (covid-19) için bilim dünyasından gelecek bir haber umutla bekleniyordu. Beklenen haber Almanya'dan, BioNTech firmasının sahibi olan Türk çift Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'den gelmişti.

Koronavirüs salgınına noktayı koyacak aşı çalışmasına imza atan çift, Türkiye'nin ve dahi tüm dünyanın umudu ve gururu olmuştu. Gelen bilgilere göre, çiftin geliştirdiği koronavirüs aşısı, deneme çalışmalarıı için Türkiye'ye getirildi. Aşı, -72 derece soğuklukta, özel bir dondurucunun içinde muhafaza ediliyor.

KİLİTLİ DOLAPLARDA TUTULUYOR

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen covid-19 aşısı, -72 derece soğukluğa sahip özel, kilitli dolapların içinde tutuluyor. Yalnızca gönüllülere uygulanacağı zaman dolaptan çıkarılan koronavirüs aşısı, salgına karşı yüzde 95 gibi yüksek bir oranla etkinlik göstermeyi başarmıştı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Ünivesitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, ayrıca Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, aşının ne şekilde muhafaza edileceği hususunda bilgi verdi. Türüne göre bu durumun değişiklik gösterebileceğini söyleyen Ünal, Pfizer ve BioNTech ortak aşısının -70 ila -80 derecelere ihtiyaç duyduğunu söyledi.

AŞI NAKLİNDE DERECELERİN ÖNEMİ

Aşının nakliye aşamasında hangi yöntem ile elde edilmişse ona göre özel bir şekilde korunarak taşınması gerektiğine dikkat çeken Ünal, Moderna aşısının da 8 derece kadar dayanıklık sergilediğini, ancak nakliyesi için -20 derece olması gerektiğini belirtti. Aşı ve nakil işlemleri için saklanacak bölgelerin daha önceden belirlenmesi gerektiğini ifade eden Ünal, BionTech ve Pfizer aşılarının yüksek soğuklukta muhafaza edildiğini açıkladı.