Rokfor peyniri ilk olarak 12.yüzyılların sonunda Güney Fransa'da yerel halk tarafından keşfedilmiştir. Koyun sütünden yapılan rokfor peyniri mağaralarda kalıplara eklenerek uzun süre bekletilir. Bu süre zarfında süt doğal bakteriler üretir. Peynirin deliklerinde oluşan bu bakteriler yeşil renkte olduğundan ilk bakışta küflü olarak algılanır. Değişik bir aroması olan rokfor peyniri Fransızların mutfaklarının vazgeçilmezidir. Rokfor peyniri uzun süre bekletilse bile yumuşacık kalır. Erkenden sertleşen rokfor peyniri orijinal değildir. 

ROKFOR PEYNİRİ NASIL TÜKETİLİR?

Rokfor peyniri tereyağı kıvamındadır. Diyet yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Mevsimsel yeşilliklerle beraber karıştırılıp öğün olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra davetlerde de hazırlanan aperatiflerde kullanılır. Öte yandan özel soslarla hazırlanmış makarnalara da eklenebilir. Tavuk ve bonfile yemeklerinin yanında da servis edilebilir. 

ROKFOR PEYNİRİNİN FAYDALARI 

-Doğadaki faydalı bakterileri barındıran rokfor peyniri vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar. 
 
-Kemik, kas ve diş gelişimi için gerekli olan kalsiyumu barındıran rokfor peynirini uzmanlar özellikle çocuk yaşta tüketilmesi tavsiye edilir.
 
-Küf doğal bir bakteri olarak antioksidan üretir. Bu antioksidan bağışıklığın güçlenmesini sağlar. 
 
-Vücudun direncini hastalıklara karşı artırır. 
 
-Bağırsakların işlevselliğini düzenleyerek sindirim hastalıklarının önüne geçer.
 
-Protein bakımından zengin olan rokfor peyniri stres, yorgunluk ve depresyonu önler.
 
-Kandaki şeker oranını düzenler.
 
-Uzun süreli tokluk hissi verdiğinden abur cubur yeme ihtiyacını ortadan kaldırır.