Yeni tip koronavirüs (covid-19) 2020 yılını bütünüyle esir aldı. Tüm dünya, bilim dünyasından gelecek bir haberi umutla bekliyordu. Beklenen haber Almanya'da yaşayan Türk çiftten geldi. Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin kurucusu olduğu BioNTech firması ile Pfizer firmasının ortak geliştirdiği kovid-19 aşısı, yüzde 95 gibi yüksek bir oranda etkinlik gösterdi. Gelen bilgilere göre insanlığa umut olan aşının sevkiyat süreci başladı.

AŞI İNGİLTERE'DE ONAYLANMIŞTI

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen yüksek etkinlikli koronavirüs aşısı, geçtiğimiz günlerde İngiltere'de onay almıştı. İngiliz düzenleyicileri, aşıya olumlu yanıt verdikten sonra kovid-19 aşısı, Belçika'nın Puurs şehrinde bulunan Pfizer tesislerinde tırlara yüklendi. Binlerce doz aşı, tırlarla beraber yola çıktı.

Kovid-19 aşısı nasıl dağıtılacak?

BioNTech ve Pfizer firmalarının geliştirdiği kovid-19 aşısı, İngiltere'de onay aldıktan sonra bir basın toplantısı yapıldı. Biontech CFO'su Sean Marett, yaptığı açıklamalada aşıların 2-8 derece arasında, tam 6 saate kadar taşınabildiğini duyurdu.

Marett ayrıca, aşıların soğutma sağlayan depolar içinde 5 gün boyunca saklanabileceğini, ancak aşıların donma noktası üzerindeki sıcaklıklara ulaşması durumunda ömrünün 5 gün civarında olduğunu söyledi.

FDA VE EMA KARARINI BEKLİYORUZ

BioNTech'in Baş Tıbbi Sorumlusu Profesör Özlem Türeci, aşının İngiltere içinde dağıtım sürecine başlandığını duyurdu. Türeci, birkaç gün içinde aşıların ülkeye ulaşacağını belirterek, şartlı piyasa kullanımı hususunda Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA), acil kullanım onayı için ise Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) başvuruda bulunduklarını söyledi. Türeci, kararın Aralık ayının ortalarında belli olmasını umut ettiklerini belirtti.