Sağlıklı besinler olan sebzeleri tüketirken bazı dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur. Her ne kadar sağlığımız için faydalı olsalar da bilinçsiz tüketildiği zaman sebzeler de zarara sebep olur. Patlıcan eğer böyleyse tüketmeden çöpe atmak gerekiyor.
 
Sebzeleri tüketirken daha çok taze ve güzel görünümlü olanları seçeriz. Temelde bu doğru bir davranıştır. Ancak bazı sebze ve meyveleri yalnızca görüntüsünden anlayamayacağımız için daha sağlıklı bir alışverişin püf noktalarını bilmemiz gerekir.
 
Patlıcan alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Doğru patlıcanı seçmediğinizde ise patlıcan yemek vücudunuza sadece zarar veriyor. Satın aldığınız patlıcanda bulunan belirli ibareler sağlıklı mı yoksa zararlı mı olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor. İşte patlıcan seçerken dikkat edilmesi gereken o durum:
 
Patlıcan seçerken dikkat edilmesi gereken birden fazla unsur bulunur. Doğru patlıcanı seçmek için taze ve kötü patlıcanlar arasındaki farkları iyice bilmek gerekiyor.
 
Bir patlıcanın taze olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kabuğunun sertliğidir. Taze patlıcanların kabuğu çok fazla olmamak kaydıyla biraz yumuşaktır. Eğer alacağınız patlıcanın kabuğu çok sert ise muhtemelen kötü çıkacaktır.
 
Bir diğer taze patlıcan seçme tüyosu ise dışına bakmaktır. Patlıcanların üzerinde çatlak, buruşukluk ya da beyaz lekeler varsa elinizi bile sürmeyin. bu patlıcanların tazeliği geçmiştir ve içi muhtemelen çürük olacaktır.
 
Taze patlıcan seçmenin bir başka yolu ise sap kısmındaki yeşilliktir. Taze patlıcanların sap kısmı tamamen yeşildir.
 
Ancak patlıcanın sap rengi yeşilden kahverengiye geçmeye başlamışsa bu durumda patlıcanın içi geçmiş demektir.

 

 

KAYNAK:yeniakit.com