Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, özel hastanelerde gerçekleştirilen yeni tip koronavirüs (kovid-19 veya covid-19) testlerinin pozitif çıkması halinde test için para talep edemeyeceklerini ifade etti. Vatandaşların koronavirüs testlerinin pozitif çıkması durumunun acil hal kapsamına girdiğini belirten Şahin, bu sebeple özel hastanelerin hiçbirinin pozitif çıkan bir koronavirüs testi için para alamayacağını; ancak test negatif çıkmışsa bunun için para talep edebileceğini açıkladı.

KORONAVİRÜSTE İKİNCİ DALGA PANİĞİ

Kış aylarına geçiş yapıldı ve soğuk havanın etkisini göstermesiyle dışarıya çıkan vatandaşlar soluğu daha sıcak ve kapalı ortamlarda almaya, söz konusu ortamlarda daha fazla vakit geçirmeye başladı. Kapalı ortamlarda koronavirüsün bulaş riski 1-2 dakika gibi kısa bir süreye indiğinden, önümüzdeki kış ayları oldukça sert geçecek.

Uzmanların söylediğine göre Aralık ayının sonunda nüfusun büyük bir kısmı koronavirüs geçirmiş olacak. Vatandaşlar ise ikinci dalganın endişesiyle yaşıyor.

KOVİD-19 TESTİ İÇİN TALEP BÜYÜK

Koronavirüsün belirtileri arasında yer alan yüksek ateş, kuru öksürük gibi normal bir grip hastalığını andırıyor. Bu sebeple vatandaşlar, bahsi geçen belirtileri gösterdikleri anda koronavirüs olduklarını düşündüklerinden, koronavirüs testlerine olan talep artıyor.

Test için hastanelere akın eden vatandaşlar, belirlenen fiyatları ödemek durumunda kalıyor. Özellikle son dönemlerde artan koronavirüs vakaları sebebiyle testlere olan talep oldukça arttı.

ÖZEL HASTANELER KORONAVİRÜS TESTİNE KAÇ TL İSTİYOR?

Koronavirüs testi özel hastanelerde 150 TL ila 600 TL arasında değişiyor. Vatandaşlardan yurt dışına çıkmak durumunda olanların bu testi yaptırmaları zorunlu kılındığından, bu vatandaşlardan iki katı ücret istendiği iddiaları da son dönemlerde artıyor. Bu sebeple internet üzerinde yer alan şikayet sitelerindeki yeni dosyaların da artış gösterdiğini görüyoruz.

Koronavirüs testi yalnızca bir ay önce 80 TL'den yapılıyordu. Ancak pek çok özel hastane, artış gösteren test taleplerini fırsat bilerek yüzde 80 oranında zam yaptıkları iddialarıyla suçlanıyor. Bu doğrultuda açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, artık kovid-19 testi pozitif çıkanlardan para alınmayacağını dile getirdi.

TEST NEGATİF ÇIKARSA PARA TALEP EDİLEBİLİR

Şahin'in açıklamalarına göre özel hastanelerdeki koronavirüs tanısı veya tedavisi için istenen ücretler, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye uymuyor. Bu sebeple özel hastaneler tarafından alınan ücretin yasal olmadığına dikkat çeken Şahin, bu ücretlerin vatandaşa iade edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Test yaptıran bir vatandaşın testinin pozitif çıkması durumunda ücret alabileceklerini söyleyen Şahin, yasal olmayan yollardan alınan ücret hakkında vatandaşların SGK'dan ücreti tespit ettirmeleri, ardından hakem heyetlerine başvurmaları gerektiğini, ancak bu yolu izlerlerse paralarını geri alabileceklerini açıkladı.