Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle ülkemizde milyonlarca vatandaş hastanelere akın ederek koronavirüs testi yaptırmak istedi. Ancak bazı özel hastaneler, bu durumu fırsat bilerek kovid-19 testlerini fahiş fiyatlardan yapmaya başladı. Bu durum vatandaşları oldukça rahatsız etti.

Şikayetler artınca, Sağlık Bakanlığı vatandaşların mağdur olmaması için valiliklere bir yazı gönderdi. Buna göre, koronavirüs test ücreti için 250 TL'lik bir limit belirlendi. Böylelikle özel hastanelerde fahiş fiyatlara yapılan koronavirüs (covid-19) testlerinin önüne geçilmek istense de pek çok özel hastane halen bu limite uymadan ücret almaya devam ediyor.

DEVLET HASTANELERİNDE ÜCRETSİZ YAPILIYOR

Koronavirüs testi devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilirken, özel hastanelerin koronavirüs testi için 400 ila 500 TL civarında bir fiyat belirlediği ortaya çıktı. Gelen son bilgilere göre ismi belirtilmeyen özel bir hastanenin, koronavirüs testinin çok daha kısa sürede çıkması karşılığında; normalde 400 TL olan ücreti 600 TL'ye çıkardığı ortaya çıktı. Acil durumlardan ötürü koronavirüs testi yaptırması gereken vatandaşlar da duruma isyan etti.

FAHİŞ FİYATLARLA COVİD-19 TESTİ

Hasan Yılmaz adlı bir vatandaş, koronavirüs testi olmak için özel bir hastaneye gittiğini ve burada kendisinden 2 kişi için 700 TL test ücreti istediklerini ifade etti. Ücreti kabul etmediğini ifade eden Yılmaz, test olmak için devlet hastanesine gittiğini söyledi. Özel hastaneye aldıkları ücretin çok fazla olduğunu söyledikleri zaman ise, "Dilerseniz testimizi gidip devlet hastanesinde yapabilirsiniz." şeklinde karşılık aldıklarını söyledi.

Hastenelerde yıldız sayısına göre fiyat alınıyor

Mustafa Yılmaz ise koronavirüs testinin devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapıldığına dikkat çekerek özel hastanelerde fiyatların yıldız sayılarına göre belirlendiğini ifade etti.

Koronavirüs belirtilerinden bazılarını gösterdiğini ifade eden Yılmaz, devlet hastanesine giderek test yaptırdığını açıkladı. Özel hastanelerin ise 500-600 TL bandına kadar ücret olabildiğini açıkladı.

ACİL HASTAM VARDI, ÜCRETİ KABUL ETMEK ZORUNDA KALDIM

Özel hastanelerde koronavirüs testi yaptırmak zorunda kaldığını ifade eden başka bir vatandaş da, test yaptırmak için Bitlis'ten İstanbul'a geldiğini açıkladı. Zafer Ulutaş adlı vatandaş, evlerinde acil bir koronavirüs hastası olduğuna dikkat çekerek acilen test yaptırması gerektiğini, ancak koronavirüs testi için 380 TL ücret talep edildiğini, durum acil olduğu için de bu ücreti kabul ettiklerini söyledi.

Bu kadar yüksek bir ücreti niçin istediklerini sorduklarında ise hastanenin, "Özel hastanelerde böyle oluyor." ifadeleriyle yanıt verdiğini söyleyen Zafer Ulutaş, hastane tarafından koronavirüs testi yapıldığına dair bir fatura bile vermediklerini ileri sürdü. Ulutaş, testin ücretsiz olması gerekirken fahiş bir ücret ödediklerini söyleyerek isyan etti.