Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada,B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adını değiştirerek, "Omicron" ismini verdiğini duyurdu. Bu mutasyonun diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında "Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" ifadelerine yer verdi. Kovid-19'un ortaya çıkan yeni mutasyonu olarak bilinen "Nu" varyantının belirtileri ve detayları merak konusu oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. "Nu" adı verilen "B.1.1.529" varyantının çivi proteininde 32 ayrı mutasyon keşfedildiği belirtildi.

Bilim insanları Nu varyantında bulunan N501Y mutasyonunun ise bulaşmayı hızlandırdığını dile getirdi. Nu varyantında ayrıca, G446S, T478K, Q493K, G496S, Q498R ve Y505H mutasyonları tespit edildiği kayıtlara geçti. Fakat bilim insanları henüz bunların etkisinin bilinmediğinin altını çizdi.

HASTALIĞI GEÇİRENLER DE TEHLİKEDE 

Yeni varyantın aşının etkisini düşüreceği ya da doğal bağışıklığı olanları etkileyeceği endişe konusu olmuştu. DSÖ, ilk belirlemelere göre bu varyantın hastalığı geçiren kişileri tekrar hasta etme potansiyelinin bulunduğunu açıkladı. Güney Afrika'daki Salgın Tepki ve Yenilik Merkezi direktörü Tulio de Oliveira, virüsün insan hücrelerine bağlanan ve giriş kazanmasına izin veren kısmı olan spike proteininde 30'dan fazla mutasyon olduğunu söyledi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsünün en radikal dönüşüme uğramış olanı ve en çok mutasyon yaşanan varyantı olan Nu varyantının uğradığı mutasyonlardan bazılarının aşıya karşı dayanıklılık ve daha hızlı bulaşma hızı olduğu duyuruldu.

NU VARYANTININ BELİRTİLERİ

Omicron ismiyle de bilinen Nu varyantının belirtileri tam olarak netleşmese de koronavirüsün tüm belirtileri ile benzerlik gösterdiği ancak hastalığın daha ağır seyrettiği biliniyor.

Botswana'daki görülen ilk vaka 11 Kasım'da tespit edilmişti. Ülkedeki vaka sayısı 3'e yükselirken varyant, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 6 kişide, Hong Kong'da da Güney Afrika'yı ziyaret etmiş olan 1 kişide görüldü. Uzmanlar, varyantın mutasyona uğrama sayısının yüksekliği ve bu mutasyonların çıkıntılı proteinde yoğunlaşması sebebiyle endişeli.