İçi kadar kabuğu da besleyici olan ve sayısız faydaya sahip olan muzun kabuğunda çok fazla miktarda demir, potasyum, B vitaminleri, C ve K vitaminleri bulunuyor. Ayrıca antioksidan, antifungal, antibakteriyel ve enzimatik özellikleri barındıran muz kabuğu bu yönüyle birçok derde de deva oluyor.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken tek şey muzu soyduğunuz zaman kabuğu kullanmanız. Bekletilmiş muz kabuğunu kullanmak sizler için faydalı olmayacaktır.

1- Diş Beyazlatma

Muz kabuğunu bir hafta boyunca bir dakika dişlerinize sürdüğünüzde oldukça maliyetli olan diş beyazlatma uygulamasını gerçekleştirmiş olacaksınız.

2- Siğilleri Giderir

Siğilin olduğu bölgeye muz kabuğunu uygulayın ve bir gece boyunca bekletin. Böylece hem var olan siğilleri yok eder hem de yenilerinin oluşmasını engeller.

3- Sivilce Oluşumunu Engeller

Muz kabuklarını sivilcelerinizin olduğu bölgeye günlük beş dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. ve var olan sivilceleriniz tamamen gidene kadar bu uygulamaya devam edin.

4- Yaşlanmayı Geciktirir

Eğer kuru bir cildiniz varsa muz kabuklarını püre haline getirin ve bir yumurta ekleyin. Ardından yüzünüze uygulayın ve beş dakika boyunca bekleyin. Böylece cildiniz kolaylıkla nemlenecektir.

5- Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Muz kabuğu ciltteki tahriş ve kızarıkları gidermenin yanı sıra sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Sorunlu bölgeye uygulayacağınız muz kabuğunu beş dakika boyunca bölgeye temas ettirmeniz yeterli.

6-Göz altı torbalarından ve göz altı şişkinlerini giderir

Muz kabuğundaki potasyum sayesinde göz altı torbalarından kurtulabilir, yorgun ve şiş gözüken gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. Nemlendirici özelliği olan muz kabukları aynı zamanda göz altı torbalarından kurtulmanızı da sağlayabilir. Bunun için kabuğun içinde kalanları kazıyın ve bunu maske şeklinde göz altı bölgesine sürün. Dilerseniz bir-iki kaşık aloe vera jeli de karıştırarak maskenin gücünü artırabilirsiniz. Bu maskeyi 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra bol suyla temizleyin.

7-Böcek ve sivrisinek ısırıklarının oluşturduğu izleri ve kaşıntı hissini geçirir

Muzun kabuğunda yer alan polisakkaritler, böcek ya da sinek ısırıklarından sonra meydana gelen şişlik ve kaşıntıyı birkaç dakika içinde dindirme özelliğine sahip. Tek yapmanız gereken ısırığın olduğu bölgeyi 5 dakika muz kabuğuyla ovmak ve 15 dakika beklettikten sonra temizlemek...

8-Baş ağrısından kurtarır

Şiddetli baş ağrısı yaşadığınız zaman muz kabuklarını alnınıza ve şakaklarınıza yerleştirin. Düşmesini engellemek için bir bezle de sarabilirsiniz. Uzanıp beklediğinizde baş ağrınızın yavaş yavaş geçmeye başladığını göreceksiniz.

9-Sedef hastalığının tedavisine yardımcı olur

Lutein dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlarla dolu olan ve içindeki yağ asitleri sayesinde cildi nemlendiren muz kabuğunu sedef hastalığı tedavisinde doktorunuzun da onayıyla kullanabilirsiniz. Bunun için muz kabuğunun içine zeytinyağı döküp sedefli bölgeye sürmeniz ve sonradan soğuk suyla temizlemeniz yeterli.

10- Ayakkabıları parlatıyor

Geldik sağlığa faydalarından sonra muz kabuğunun günlük hayatımızda kullanabileceğimiz bir faydasına. Ayakkabı cilaları içinde yer alan ve deriyi besleyen potasyum muz kabuğunun içinde doğal olarak bulunuyor ve bu özelliğiyle parlaklığını yitirmiş ayakkabılarda harika sonuçlar almanızı sağlıyor. Muz kabuğunun etli tarafıyla ayakkabılarınızı ovun ve üzerinde yapışkan bir tabaka kalan ayakkabılarınızı bu şekilde biraz beklettikten sonra yumuşak bir bezle onları ovalayarak temizleyin. Bu arada bir not daha; aynı yöntemi deri koltuklar gibi mobilyalarınız için de kullanabilirsiniz.