Koronavirüs salgınının ardından vatandaşlar maske takmadan sokağa çıkamaz oldu. Özellikle de geçtiğimiz günlerde yayınlanan genelge ile Türkiye'de 81 ilde maske takma zorunluluğu getirilmişti. 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, bazı vatandaşların serinlik vermesi adına maskeyi ıslatarak ve dahi dondurucuda bekleterek kullandıklarını söyleyerek bu tarz kullanımın mikroplara zemin hazırlandığını söyledi.

KEŞKE İŞE YARIYOR OLSA

Maskenin ıslatarak kullanılmasının yararı olmadığını bildiren Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Buzluğa da koyuyorlar, keşke işe yarıyor olsa, biz herhalde Adana'da çok tercih ederiz böyle bir olayı. Şimdiki bilgilerimizin ışığında ıslak ortam her zaman mikroorganizmaların, bakterilerin kolay yerleşip, bizi enfekte edebileceği bir yerdir. Biz bu tür kullanımları tasvip etmiyoruz." dedi.

YERE ATILAN MASKELER HASTALIK SAÇIYOR

Taşova, yere atılan maskelerin insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

"Yere atılan maske ve eldivenler çöp aslında. Gereksiz bir atık oluşturuyor. Onların doğada ne kadar bir sürede yok edildiğini tam bilemiyorum ama gerçekten görüntü de çok çirkin oluyor. Çevre sağlığı için bir tehdit oluşturabilir. Bir kişi dokunduğunda oradan mikroorganizmalar o sekrasyonlarla geçebilir."

ELDİVEN KULLANILMASI ANLAMSIZ

Eldiven kullanmaya karşı olduğunu söyleyen Taşova, "Sanki o eldiven mikrop tutmuyormuş gibi her yere dokunuyorsunuz. O kadar güzel mikrop tutuyor ki o eldiven. Son derece anlamsız, gereksiz bir uygulama. Eldiven takıldığı zaman el hijyeni uygulanmıyor. Bunun en önemlisi eldiven takmak değil, el hijyenini uygulamaktır." dedi.