Doğal bir antioksidan ve enerji verici özelliklere sahip kuru üzümün faydaları ve tüketimi hakkında merak edilenler son dönemlerde merak konusu. Mucize besin olarak adlandırılan kuru üzüm insan sağlığına karşı tehdit oluşturan pek çok hastalığa karşı doğal bir koruyuculuk sağlıyor.

KURU ÜZÜM FAYDALARI

Kurutma yöntemiyle elde edilen kuru üzümün faydaları bağışıklık sisteminden cilt sağlığına karşı ek çok alanda görülüyor. İşte kuru üzümün faydaları:

-Kuru üzüm yüksek kalsiyum oranı içerir. Bu nedenle tüketildiği takdirde kemik güçlenmesine katkı sağlar.
-İçeriğindeki element boru ile D vitamini destekleyerek osteoporoz tedavisinde de takviye olarak önerilir.
-Kan yapıcıdır.
-Zayıflama dönemlerinde tüketilebilir.
-Doğal antioksidan deposu olduğu için bağışıklık sistemini korur ve üst solunum yolu -rahatsızlıklarında önleyici bir görev görür.
-Kanser hastalıklarının önüne geçer.
-Magnezyum ve bakır oranı yüksektir. Bu da kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
-Unutkanlığı önler, hafızayı güçlendirir.
-Tansiyonu dengeler.

KURU ÜZÜM SUYUNUN FAYDALARI

Kuru üzüm, doğal şekerler açısından zengindir, bu da onları en iyi enerji arttırıcılardan biri yapar. Ayrıca C vitamini, diyet lifi, potasyum, kalsiyum ve demir de dahil olmak üzere çok çeşitli vitamin ve minerallerle doldurulur. Çiğ olarak yenilebilirken, suya batırmak besin değerlerini arttırır. Kuru üzüm suyu konsantresi, vücut tarafından emilebilen besinlerin sayısını artırır.

Kuru üzüm, bir kilo kaybı programı sırasında, lif konsantrasyonunun izniyle şeker isteklerinizi karşılamak için kullanılabilir. Potasyum, yüksek tansiyonu olan kişilerde tuz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Lif içeriği doğal bir müshil görevi görebilir. Meyveler ayrıca kemik gelişimi ve kan oluşumunda da faydalıdır.

21 ADET KURU ÜZÜM YEMENİN FAYDALARI

Güçlü antioksidan besinlerin başında gelen üzümün kuru halinin vücuda birçok faydası var. Özellikle 21 kuru üzüm tüketilmesi ya da geceden 21 kuru üzümü suya bırakıp sabahına suyu içilmesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Kuru üzüm içerdiği antiseptik maddeler sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken toksin kalıntıları da dışkı ya da idrar yolu ile vücuttan atar.

Çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerin zarından zararlı hücreler birikir. Bir süre sonra bu birikim karaciğerin yağ oranını artırarak ciddi hastalıklara neden olur. Ancak her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu riski azaltabilirsiniz. Kuru üzüm suyu karaciğeri temizlemenin yanı sıra zararlı hücrelere karşı da korur.

Bazı yiyecekler ya da hastalık sırasında mide duvarında yaşanan kramplar nedeniyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu rahatsızlık hem yemek borusunu hem de ağız sağlığını olumsuz etkiler. Bu durumun yaşanması sırasında bir gün önceden bekletilen kuru üzüm suyu tüketerek mide bulantısı giderilebilir.

Kötü kolesterol seviyesi artıkça kalp ve damar rahatsızlığı yaşanma riski de artar. Uzmanlar, 21 kuru üzümün kolesterol seviyesinin düşürmesinin yanı sıra damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma olasılığını azaltır.