Koronavirüs salgını başladığından bu yana krizi fırsata çevirmek isteyen pek çok dolandırıcı meydana çıkmıştı. Koronavirüs dolandırıcıları, çeşitli yalanlar vasıtasıyla vatandaşları kandırıp banka hesaplarını boşaltırken kan donduran bir "şifacı" olayı da baş gösterdi. 

Son günlerde bazı kimselerin kendilerini şifacı olarak tanıtarak sözde sağlık merkezlerinde ozon tedavisi uyguladıkları öğrenildi. 

Ünlü isimlerin fotoğraflarını referans gösteriyorlar

Koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracakları iddiasıyla ozon tedavisi uygulayan sahte şifacılar, ünlülerin fotoğraflarını kullanarak, "Ünlü isimler de bizi tercih ediyor" algısı yaratmaya uğraşıyorlar. Servis ettikleri tedavi yöntemleriyle bağışıklık sisteminin güçlendirildiği ve virüse karşı koruma kalkanı oluşturduğu bilgisini yayıyorlar.

PROF. DR HALUK ERAKSOY UYARDI

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Haluk Eraksoy, koronavirüse yönelik alternatif tedavi yöntemlerinin saçmalıktan ibaret olduğunu ve halkın kafasını karıştırdığını söyledi.

Bilim dünyasında kabul görmemiş hiçbir şeye rağbet gösterilmemesi gerektiğinin altını çizen Eraksoy, "Kovid-19'a yönelik tedavi amacıyla kullandığımız iki tür ilaç var. Birincisi antiviral ilaçlar, diğeri antienflamatuvar ve anti-sitokinler dediğimiz grup. İlk grup virüs etkilemeye yönelik ikinci grup iltihabı gidermeye ve vücudun virüse verdiği aşırı yanıtı baskılamaya yönelik ilaçlar. Işıkla, kabartma tozuyla, frekansla tedavi gibi safsataların hiçbir yararı olmayacağı gibi tedaviyi de sekteye uğratır. Bilimsel temeli ve kanıta dayalı olmayan yöntemler çözüm ve çare olamaz." ifadelerini kullandı.

TIPTA KANITLANMAMIŞ ŞEYLERİ DENEMEK DOĞRU DEĞİL

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, tıpta kanıtlanmamış şeylerin denenmemesi gerektiğini belirterek vatandaşları hastane ve doktorların kapısını çalmaya davet etti.

Özlü, "Ayrıca tek bir hasta ve tek bir tedavi yöntemi de söz konusu değil. Bilim Kurulu olarak bizim önerilerimiz bağlayıcı değil, tavsiye niteliğindedir. Hekimler kanıta dayalı olmayan tedaviyi uygulamaz; Kanıta ve rehberlere uygun seçenekleri değerlendirir. Bilimsel olmayan yöntemlerden uzak durulmalı." dedi.