İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde kendisini gösteren koronavirüs (kovid-19 veya covid-19) kısa sürede İtalya, İspanya gibi ülkeleri sarmış, ardından tüm dünyaya yayılmıştı. 2020 yılını her ülkeye zehir eden koronavirüs için geliştirilen aşılardan iyi haber gelmesi bekleniyordu.

Son olarak ABD merkezli Pfizer ve Almanya'da BionTech firmasının sahibi olan Türk çift Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin geliştirdikleri aşıların, koronavirüsü yüksek oranda etkisiz hale getirdiği tespit edilmişti. Bilim dünyasından gelen aşı haberleri, tüm dünyaya umut olmuştu. Peki, Pfizer ve BionTech firmalarının koronavirüs aşıları ne kadar? Koronavirüs aşısı kaç TL, koronavirüs aşısı fiyatı belli oldu mu? İşte detaylar...

300 MİLYON DOZ İÇİN FİYAT BELİRLENDİ

Koronavirüs tüm dünyada etkisini arttırırken Reuters tarafından yapılan habere göre Avrupa Birliği'nin BionTech ve Pfizer ile olan anlaşmasına göre; 300 milyon doz aşı için fiyat belirlendi. Koronavirüs aşısından 300 milyon doz karşılığında toplamda 4,65 milyar euroluk bir ödeme yapılacak. Ödeme, AB tarafından gerçekleştirilecek. 

 

KORONAVİRÜS AŞISI DOZ BAŞINA 15,5 EURO

AB'nin Pfizer ve BionTech firmaları ile yaptığı anlaşma kapsamında, 300 milyon doz aşı için 4,65 milyar euro ödeme yapılacak. Yani koronavirüs aşısı için doz başına 15,5 euro bedel ödenecek.