ABD Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci'den gelen açıklamaya göre koronavirüs aşısı bulunsa bile bu aşı virüsü yok etmeyecek, yalnızca virüs sebebiyle insanların gösterdiği semptomları engelleyecek. Aşının yalnızca öldürücü semptomların önüne geçebileceğini, virüsü kökünden yok etmeyeceğini vurgulayan Fauci, aşı geliştiricilerinin şu an virüsü toptan öldürme konusuna değil de ortaya çıkan semptomlarının önüne geçmek için çalıştığını söyledi.

İNSANLARIN HASTA OLMALARI ENGELLENMELİ

Fauci, Yahoo Finance'ın düzenlediği bir toplantıya katılım göstererek koronavirüs aşısına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar ABD'de yapılan çalışmalardan yalnızca dört adayın yer aldığını belirten Fauci, aşının salgını tamamen engellemeyeceğini vurguladı. Aşı geliştiricilerinin şu an virüsün semptomlarını engellemek üzere çalıştığının altını çizen Fauci, her şeyden önce insanların hastalığa yakalanmalarını engellemek gerektiğinin altını çizdi.

Enfekte olmaları engellenirse hastalığın önüne geçilir

Bir vatandaşın enfekte olması halinde o kişinin hasta olmasını engellemek durumunda olduklarını vurgulayan Fauci, vatandaşın hasta olmalarını engelleyebildikleri takdirde hastalığın ciddi, hatta öldürücü boyutlara geçmesinin de önüne barikat çekilebileceğini belirtti.