Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen Covid-19 aşısına verilen acil kullanım onayının bazı kimselerce yanlış anlaşılması, bu sebeple kamuoyunda yanlış bir algı oluşmaya başlamasından sonra bu konuya el atan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yanlış anlaşılmaları gidermek adına sosyal medya hesabından yazılı bir duyuru yayımladı.

RUHSAT DEĞİL, GEÇİÇİ BİR İZİNDİR

Koronavirüs aşılarının uygulanması için verilen 'Acil Kullanım Onayı' prosedürüyle ilgili olarak birtakım yanlış bilgilerin yayıldığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılara Acil Kullanım Onayı verilmesinin, aşının ruhsatlandığı anlamını taşımadığına dikkat çekerek aşılara yalnızca ruhsatlandırılma süreci için gerekli olan verilen temin edilene kadar verilen, süresi belirsiz olan geçici bir izin olduğunu kaydetti.

TOPLUM SAĞLIĞINI KORUMAK VE GECİKMELERE ENGEL OLMAK İÇİN VERİLEN BİR ONAY

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Acil Kullanım Onayı'nın ruhsat anlamına gelmediğini beyan ederek aşılara yalnızca ruhsatlandırılma süreci için gerekli olan verilen temin edilene kadar verilen geçici bir izin olduğuna dikkat çekti. Koca, bunun toplum sağlığının korunması ve bu husustaki gecikmelere engel olmak adına yapılan bir işlem olduğunu kaydetti.

Bütün aşılara bu şartlar altında izin verilecek

Bu süre zarfında ürünün ruhsatlandırılmasının esas olduğuna vurgu yapan Koca, onayın yurt dışından getirilen bir aşı veya Türkiye'de üretilmiş bir aşı olup olmadığına bakılmadan bütün aşılara bu şartlar altında izin verileceğini duyurdu.

Elde edilen verilerle uygunluk değerlendirilmesi yapılacak

Covid-19 aşılarının etkililiği ve güvenilirliğinin bilimsel kapsamda gösterilmesinden sonra temin edilecek veriler ışığında aşının yararları ve risklerine ilişkin denge baz alınarak aşının uluslararası standartlara uyum sağlayıp sağlamadığına ilişkin değerlendirme yapılacak.

İncelemer sonrasında onay verilecek

Gereken testler ve inceleme süreçleri tamamlandıktan sonra uluslararası akredite bir kurum olarak bilinen Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu'nun aşıya Acil Kullanım Onayı vereceği belirtildi.

KOCA'DAN YANLIŞ BİLGİLENDİRMELERE KARŞI AÇIKLAMA

Twitter hesabından paylaşım yaparak kamuoyunu yanlış bilgilendirmeden kurtaran Bakan Koca'nın açıklaması şu şekilde;