Kepek, kafa derisi kuru veya yağlı olduğunda ortaya çıkar ve ince ölü deriler üretir. Bu küçük beyaz oluşumlar çoğu zaman zararsız olmasına rağmen rahatsız edici olabilir.

KEPEĞİN EN YAYGIN NEDENLERİ

Mantarlara karşı hassas saç

Sanılanın aksine, kepek kuru ciltten kaynaklanmaz. Gerçek suçlu pityrosporum ovale adı verilen bir mantarın fazlalığıdır. Bu mantar vücut yağlarıyla beslenir, bu da yağlı kafa derilerinin kepeğe karşı daha hassas olmasına neden olur.

Bu mantarlara özellikle hoş gelen bir yağ yapan bazı insanlar, büyük kepek problemleri yaşayabilir. Normalde, hafif kepek vakaları ilaç tedavisine iyi yanıt verir. Bu nedenle reçetesiz satılan kepek önleyici şampuanlar satın almaktan çekinmeyin.

Stres

Kepek, rahatlamanız gerektiğinin bir işareti olabilir. Stres herhangi bir cilt sorununu daha da kötüleştirebilir. Stres bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve kepeğe neden olabilir.

Stres kaşıntıyı tetikleyebilir ve kişi ne kadar çok kaşırsa, o kadar çok kepek oluşur. Günlük yürüyüş yapmayı veya derin nefes almayı deneyin (dörde kadar sayarak nefes alın, dörde kadar sayarak nefesinizi tutun, dörde kadar sayarak nefes verin).

Saçları yeterince yıkamamak

Bazı insanlar saçlarını sık sık yıkayarak tüm yağlardan arındırır. Ancak bazı yağlar kepek için önleyici görevi de görebilir. Bu tür durumlarda kepekle etkili bir şekilde mücadele ettiği bilinen çay ağacı yağı kullanılabilir. Ayrıca şampuanı iyice durulamaya özen gösterilmelidir. Şampuan kalıntıları kepek için uygun bir zemin oluşturabilir.

Sağlıksız beslenme

Sağlıklı cilt ve saç sadece sağlıklı bir vücutta gelişir. Kötü bir diyet kepek oluşumundan sorumlu olabilir. Uzmanlar, özellikle kepeğe eğilimliyseniz bazı yiyeceklerin kepeğe neden olabileceğini belirtmektedir.

Daha sağlıklı tekli doymamış yağları tüketmeye çalışın. Avokado, fındık, zeytin ve aspir yağı mükemmel kaynaklardır. Başta saç hücrelerini destekleyen besin biyotin olmak üzere içeren B vitamini eksikliği de kepeği şiddetlendirebilir. Yulaf ezmesi, pirinç, yumurta ve muz gibi B vitamini bakımından zengin yiyecekler yiyin.

Bakım ürünlerini bilinçsiz kullanma

Bazı yağların kullanımı kepeği şiddetlendirebilir. Mantarlar yağlarla beslenir ve onların varlığında çoğalabilir. Saç spreylerinin, şekillendirici jellerin ve köpüklerin kullanımını mümkün olduğunca azaltın. Bu şekillendirme ürünleri saçınızda ve saç derinizde birikebilir ve yağlı bir tabaka oluşturabilir.

KEPEĞE KARŞI BAZI DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bal masajı

Bir bardak sıcak suya, bir çay kaşığı bal karıştırın. Bu karışım, her şampuanla saç derinize masaj yapmak için kullanılabilir.

Şampuan öncesi elma sirkesi maskesi

Bu kepek önleyici tarif için sadece bir malzemeye ihtiyacınız var: Elma sirkesi. Şampuanınızdan yaklaşık 1 saat önce saf elma sirkesi ile saç derinize masaj yapın. Saçınızı yıkamadan önce en az 30 dakika bekletin.

Limon esansiyel yağı

Sade yoğurda 7 damla limon esansiyel yağı ekleyin. Hazırladığınız karışımı şampuanınızdan önce uygulayın, 10 dakika masaj yapın. Gözünüze kaçmamasına dikkat ederek durulayın ve şampuanınızla bitirin.

Mantar önleyici esansiyel yağ

Size en uygun mantar önleyici esansiyel yağı seçmeniz yeterli: Okaliptüs, palmarosa, adaçayı, limon, biberiye, kekik, lavanta veya çay ağacı. Her zamanki şampuanınıza seçtiğiniz uçucu yağdan iki damla ekleyin.

Tuzla ovma

Bir avuç ince tuz ve yarım bardak su karışımı ile saç derinizi ovalayarak, kan dolaşımını harekete geçirirken kepeklerinizi de yok etmiş olursunuz.