Vücut tarafından karşılanmadığı için besinlere ihtiyaç duyulan B12 vitamini, eksikliği durumunda günlük hayatı zorlayacak şekilde halsizlik yaratıyor. 

Uzmanlar, bazı besinlerin B12 ihtiyacını tamamen karşıladığını belirtiyor. İşte o besinler:

SOYA ÜRÜNLER: Omega 3 içeriği nedeniyle oldukça zengin olan, soya ürünleri, B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Soya ürünleri, günlük tüketildiğinde B12 kaynağını doldurur. Soya proteini aynı zamanda saç dökülmesi gibi sorunlara birebir fayda sağlar. 1 kaşık soya fasulyesi yüksek miktarda B12 vitamini içerir.
 
MANTAR: En güçlü B12 kaynaklarından biri olan mantar, B12 vitamin deposunu doldurur. Haftada 2-3 porsiyon mantar tükettiğinizde ihtiyacınız olan B12 vitamin kaynağını doldurur.

 
TAHILLAR: Birçok vitamin ve mineral içermesi nedeniyle oldukça sağlıklı bir besin olan tahılların, işlenmemiş halinin tüketilmesi gerekir. Kahvaltıda işlenmemiş tahıl ve soya sütü tükettiğinizde günlük ihtiyacınız olan B12 vitaminini karşılamış oluyorsunuz.
 
TAVUK: B12 bakımından en zengin besinlerden biri tavuktur. Salatalarınızda veya ana öğün olarak tavuk tükettiğinizde B12 ihtiyacınızın büyük bölümünü karşılamış olur.
 
YUMURTA: B12 vitamini içeriği yönünden zengin olan yumurta günde 2 adet tüketildiğinde bilişsel fonksiyonları da iyileştiriyor.
 
SÜT ÜRÜNLERİ: Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt ürünleri, B12 bakımından da oldukça zengindir. Kemik sağlığını korur, yaşlılığa bağlı kemik erimesinin önüne geçer.
 
KIRMIZI ET: B12 bakımından zengin besinler arasında olan kırmızı et, güçlü bir protein kaynağıdır. Kronik hastalıkların önlenmesini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken yüksek ısıda pişirilmemesi, haşlama veya ızgara şeklinde tüketilmesidir.

 
DENİZ ÜRÜNLERİ: Haftada bir kez tüketilen somon, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar B12 vitamin ihtiyacının büyük kısmını karşılar.
 
KARACİĞER: B12 yönünden en zengin besinler arasında olan karaciğer, 100 gramıyla vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin değerini karşılar. 100 gram karaciğer tüketildiğinde günlük ihtiyaç duyulan B12 vitaminin W0'i karşılanmış olur.