Vücudun filtre görevini gören ve hayati önem taşıyan karaciğeri, ilk günkü gibi genç tutabilmenin yolu tüketilen besinlerden geçiyor.
#2

 
 
 
Karaciğerdeki toksini atan en etkili besinlerden biri olan demirhindi bitkisi, vücudu temizleme özelliğiyle adeta doğal serum görevi görüyor.
 
Demirhindi bitkisi, sinir sistemini koruyor ve özellikle safra kesesinde ortaya çıkan problemleri çözmeyi sağlıyor. Yağ birikintisiyle dolmuş karaciğeri kısa sürede temizliyor.
 
 
DEMİRHİNDİ BİTKİSİ NASIL TÜKETİLİR? Demirhindi, çay olarak tüketilebilecek bir bitkidir. 1 litre suyu kaynatın ve içerisine 20 gram demirhindi bitkisini ekleyin. Kaynadıktan sonra soğuması için bekletin. Ilıdıktan sonra günde iki defa aç veya tok karnına tüketebilirsiniz.
 
 
KARACİĞERİ GENÇLEŞTİREN ÇAY NASIL İÇİLİR? Sabah akşam olmak üzere günde 2 kez içerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Karaciğerdeki toksinlerin atılmasını kolaylaştıran besinler şöyle;
 
ÇİĞ SARIMSAK VÜCUTTAKİ TOKSİNİ ATIYOR Antioksidan kaynağı olan sarımsak, karaciğerin yenilenmesini sağlayan en etkili besinlerdendir. Karaciğer enzimlerinin daha düzgün çalışmasını sağlar ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 
 
Allicin ve vitaminler bakımından zengin olan sarımsak, sülfür içermesi nedneiyle karaciğerin işlevinin daha iyi olmasını sağlar. Sarımsak çiğ, tüketildiğinde daha faydalıdır.
 
 
AVOKADO: En sağlıklı yağlardan biri olan avokado, omega 6 ile karaciğerin yenilenmesini sağlar. Hücrelerin toparlanmasını destekleyen avokado, salatalarda ve yemeklerin yanında tüketilebilir.
 
 
Günde 1 adeta tüketilmesi önerilen avokado, vücudun sağlıklı yağ dengesini artırır. Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.
 
 
ÇEKİRDEKLİ ÜZÜM Karaciğerdeki zehrin atılmasını kolaylaştıran çekirdekli üzüm, karaciğerdeki hasarı onarmaya yardım ediyor.
 
Karaciğerin kendi kendine temizlenmesi sürecini kolaylaştıran üzüm, antioksidan özelliğiyle vücuttaki toksini atıyor.
 
KARAHİNDİBA Besin değerleri yönünden oldukça zengin olan karahindiba, bol miktarda sodyum, potasyum ve kalsiyum içeriyor.

 
Karaciğerde ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesinde etkilidir. Sindirim sistemini kolaylaştıran karahindiba, birçok hastalığa karşı da koruyuculuk sağlar.

 
Karahindiba kökü, karaciğerin iltihaplanmasını önler. Karaciğerin yağlanmasını önler ayrıca toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

 
BÜRÜKSEL LAHANASI: Karaciğeri temizleyen en etkili besinlerden biri olan brüksel lahanası, haftada 1-2 kez tüketildiğinde karaciğer fonksiyonlarını iyileştiriyor.

 
Sülfür içermesi nedeniyle karaciğer hasarını engelliyor ve vücuttaki aşırı hormonun atılmasını sağlıyor.

 

 

KAYNAK:yeniakit.com