Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan ayva oldukça sağlıklıdır. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ayva yüksek lif içeriği ile sindirimi da kolaylaştırır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan vitamin ve besin değerleri içeren ayvanın kendisi kadar çekirdeği de insan sağlığı açısından faydalıdır.
 
Yüzyıllardır farklı kültürlerde farklı kullanımları bulunan ayva çekirdeğini 1 gece suda beklettiğinizde ise sonuçları ağzınızı açık bırakacak. Doğal bir yöntem olan ayva çekirdeğini uda bekletmenin püf noktasını bildiğinizde faydalarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. İşte faydaları ile bizleri şaşırtan ayva çekirdeğinin faydaları:
 
Ayve çekirdeği tüketimi ile pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Sindirim sorunlarından kurtulmaya yardımcı olan ayva çekirdeği kabızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere karşı kullanılır. Ayrıca bağışıklık güçlendirmeye de yardımcı olan ayva çekirdeğinin en bilindik faydası ise cilt sağlığını desteklemesi olarak karşımıza çıkıyor.
 
Ayva çekirdeğinden elde edilecek olan jel cildin doğal nemini yeniden kazanmasını sağlıyor. Sivilce ve akne gibi cilt sorunlarından kurtulmayı sağlayan ayva çekirdeği aynı zamanda ciltte yaşlanma karşıtı etki sağlayarak kırışıklıkların giderilmesinde rol alıyor. Nem ve yağ oranını dengeleyerek cildinize eski parlak görünümünü yeniden kazandırıyor.

 
Bu faydalarından yararlanmak için bir ayvanın iç kısmında bulunan çekirdeklerini çıkarın ve 1 bardak su içerisine bırakın. Dilerseniz bu aşamada normal su yerine gül suyu da kullanabilirsiniz. Tam 1 gece beklettiğiniz suda ayva çekirdeğinin oluşturduğu jeli elinizle ya da bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Sürmeden önce cildinizi temizlediğinizden emin olun.

 

Kaynak: Haber Global