İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Dr. Nilüfer Aykaç tarafından hazırlanan 'Verilerle İstanbul Profili-Kovid-19 İstanbul' başlıklı raporda, yeni tip koronavirüs (kovid-19) hastalığının İstanbul'da 'mavi alarm'a yol açtığına, özellikle mavi yakalı çalışan vatandaşların ikamet ettiği ilçelerde koronavirüs riskinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu bölgeler, koronavirüs salgınının riskinin en fazla oluştuğu bölgeler olarak kaydedildi.

RİSK, MAVİ YAKALILARIN İKAMET ETTİĞİ BÖLGELERDE

Aykaç'ın 'Verilerle İstanbul Profili-Kovid-19 İstanbul' adlı bilimsel raporunda Nisan ayına ilişkin salgının İstanbul'daki etkisi belirtildi.

Buna göre, İstanbul şehri baz alındığında koronavirüsün yaygınlık oranı, yaş dinamiğinden uzak olarak ilerledi. Yani, sanıldığının aksine risk, yaşlıların, yani 65 yaş üzeri vatandaşların yoğun olarak nüfusunun bulunduğu yerlerde değil de özellikle mavi yakalı çalışan vatandaşların yaşadığı bölgelerde yüksek olduğu kaydedildi.

MAVİ YAKALILAR EN YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİNİ TAŞIYOR

Çalıştıkları işlerde beden gücü kullanan, süreli ücret veya maaş karşılığı çalışan işçilere "mavi yakalı" adı veriliyor. Buna göre, İstanbul ilindeki mavi yakalıların Mart ayı süresince ulaşım hareketliliğine devasa ölçüde etki ettiği belirlenerek, mavi yakalı vatandaşların koronavirüs açısından yüksek risk grubu oluşturduğu bilgisi raporda yer aldı. 

 

KORONAVİRÜS RİSKİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU İLÇELER

İstanbul'da Kovid-19'un en riskli olduğu bölgeler, mavi yakalı çalışanların ikamet ettiği ilçeler olan Ümraniye, Esenyurt, Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Çekmeköy, Küçükçekmece ve D-100 hattı olarak belirlendi. Rapora göre koronavirüs açısından en riskli olan ilçelerin bu ilçeler olduğu aktarıldı.

ANADOLU YAKASINDA EN RİSKİ BÖLGELER HANGİSİ?

Rapora göre İstanbul Anadolu Yakasın'da en riskli koronavirüs bölgeleri Tuzla, Pendik, Kurtköy, Ümraniye ve Samandıra olarak belirlendi. Bunun nedeni ise Tuzla ve Tuzla Kimya Sanayicileri ve İstanbul Deri Sanayi işçilerinin organize sanayi bölgelerinde görev yapıyor olmalarından ötürü toplu taşımaları kullanmaları, uzun mesafeyi katetmek durumunda kalmaları olarak gösterildi. İşçilerin ulaşımdaki hareketliliği sebebiyle İstanbul'daki koronavirüs salgınının hem oranı hem de riski artış göstermiş durumda.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA ECZANEYE ERİŞEMEYENLER OLDU

Raporda yer alan bir diğer bilgiye göre, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle pek çok vatandaş, yürüme mesafesinden dolayı eczane ve marketlere erişim sağlayamadı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) belirlediği kriterlere göre yayan olarak yola çıkan bir vatandaşın 5 veya en fazla 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bir noktadan temel ihtiyaçları için alışveriş yapması gerektiği belirtiliyor.

İşte raporda yer alan tespitler:

"Eczane erişim sorunu ise daha büyüktür. İstanbul genelinde toplam 6 244 eczane bulunmakta. İstanbul’da 10 bin kişi başına 4.1 adet eczane düşmekte. 4 milyon 596 bin kişi ve 65 üzeri yaş grubunda 309 bin 397 kişi, 5 dakika mesafesinde eczaneye erişememiştir. 10 dakikalık yaya erişim alanı dikkate alındığında eczaneye erişemeyen nüfus 1 milyon 235 bin 684 olurken, 65 üzeri yaş grubunda bu rakam 93 bin 169’dur."