Ankara'dan İstanbul'a 4 gün önce gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada çok kritik toplantılar gerçekleştirdi. İstanbul'da vaka sayılarının bir anda artış göstermesi ve kış aylarının da etkisini arttırması sebebiyle koronavirüsün çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını vurgulayan Bakan Koca, İstanbul'da bulunan başhekimlerle bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda alınan kararlara göre, koronavirüs sürecinin ciddi olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı, başhekimlerle ortak olarak hareket edecek. 

HASTANELER YOĞUN BAKIM SERVİSLERİNİ ORGANİZE EDECEK

Söz konusu toplantıda her hastanenin kendi yoğun bakım ünitelerini organize etmesinde karar kılındı. Öte yandan toplantıda bir araya gelinen başhekimlerin, salgın sürecinde çok önemli görevler yapacağı, koordinasyon sağlayacakları öğrenildi. Başhekimler, ağır hasta sayılarının daha fazla yükselmemesi için erken tedavi işlemine ağırlık ve öncelik tanıyacak. Ayrıca başhekimler hastanedeki düzenin de organizasyonundan sorumlu olacak. 

İstanbul'da sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?

Bakan Koca, pek çok kez sokağa çıkma yasağı uygulamasının gündemde olmadığını söylese de vaka sayılarının ciddi derecede artması sebebiyle akşam belli bir saatten sonra sokağa çıkma kısıtlaması getirebileceklerini duyurmuştu. Ancak sokağa çıkma yasağı kararının uygulanıp uygulanmayacağı kesinleşmedi.

Denetimler artacak, toplu alanlar denetlenecek

Ekipler İstanbul'daki denetimleri arttıracak. Özellikle kış aylarına giriş yapılması ve soğuk havanın etkisini arttırması sebebiyle vatandaşlar daha çok kapalı mekanlarda vakit geçirmeyi tercih ettiğinden, kafe, restoran vb. alanlar daha fazla denetlenecek. Ekipler buradaki vatandaşların sosyal mesafe uyumuna bakacak. Kural ihlali durumunda vatandaşlara, mekan sahiplerine ceza kesilecek.