Yeni tip koronavirüs (kovid-19), İngiltere'de mutasyona uğradı. Ülkede yaşayan binlerce vatandaş soluğu havalimanları ve tren garlarında alsa da, yurt dışına çıkışlar yasaklandı. Öte yandan, İngiltere'nin Londra şehrinden kalkan Türk Hava Yolları (THY) uçaklarıyla yasaktan önce İstanbul'a gelen yolculara yapılan koronavirüs testlerinin ardından yolculara ait iletişim ve adres bilgileri temin edildi. Bu yolcuların evlerinde karantina altında kalacağı belirtildi.

4 ÜLKEDEN UÇUŞLAR GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı Twitter paylaşımına göre, 4 ülkeden Türkiye'ye olan uçuşlar geçici bir süre için durduruldu. Bakan Koca, koronavirüsün mutasyona uğradığı İngiltere başta olacak şekilde Danimarka, Güney Afrika ve Hollanda'dan ülkemize yapılacak tüm uçuşların geçici bir süreliğine engelleneceğini duyurdu.

YOLCULARA PCR TESTİ YAPILDI

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından Londra'dan kalkan THY bünyesindeki tarifeli bir uçakla İstanbul'a gelen, aralarında kabin ekiplerinin de yer aldığı toplamda 125 yolcudan öncelikle iletişim ve adres bilgileri alındı, ardından yolcular İstanbul Havalimanı'nda yer alan Kovid-19 PCR testi alanına gönderildi.

YOLCULAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KARANTİNADA OLACAKLAR

İngiltere'nin Londra şehrinden gelerek soluğu İstanbul'da alan yolcular, önümüzdeki günlerde evlerinde, izolasyon sürecinde bulunacaklar. Adres ve iletişim bilgileri alınan yolcuların karantina süresi boyunca filyasyon ekiplerince gözetimi gerçekleştirilecek.