Pandemik süreçte koronavirüse karşı geliştirilen aşı için çalışmalar devam ederken vatandaşlar, kendilerini koronavirüsten koruduğuna inandıkları influenza, yani grip aşısı için olan talebi arttırmaya başladı. Bu bağlamda uzman isimlerden gelen açıklama doğrultusunda, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye'ye giren 1.5 milyon doz aşının yalnızca 300 bin dozunun kullanıldığı öğrenildi. Ancak şimdi, kimsenin yüzüne dahi bakmadığı aşı için talep patlaması yaşanıyor. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: AŞI ÖNCELİKLİ OLARAK RİSK GRUPLARINA UYGULANACAK

Sağlık Bakanlığı, geçen yıllara kıyasla aşıya olan talebin çok yüksek olduğunu, bu sebeple aşıların temin edilmesi için gerekli bağlantıların sağlandığını duyurdu.

Aşıların dünya genelinde sınırlı kapasite ile üretilmesi sebebiyle belli zaman dilimlerinde temin edilebilecek olan aşıların öncelikli olarak belirlenen risk gruplarına uygulanacağını duyuran bakanlıktan gelen açıklamada, "Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür." ifadeleri kullanıldı.

KİMLER RİSK GRUBUNDA?

Açıklamaların ardından vatandaşlar, kimlerin risk grubunda yer aldığını araştırmaya başladı. İnfluenza, yani grip aşısı olacak öncelikli kişiler; Kan, kalp, böbrek, şeker, karaciğer ve astım hastaları, aşırı kilolular, HIV veya AIDS gibi hastalıkları olanlar, 65 yaş üzeri yaşlılar ve 6 ay-5 yaş arasındaki çocuklar olarak sıralanıyor.

Grip hastalığının hayati bir tehlikesi var mı?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Uzmanı Uz. Dr. Servet Alan, griple ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Gribin genel olarak birden ortaya çıktığını, üşüme, ateşlenme ve titreme gibi belirtilerin yanı sıra burun akıntısı, boğaz ve kas ağrıları, burunda tıkanıklık, yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyleyen Alan, grip hastalığının belli yaş gruplarında ve hastalıklarda ciddi risk teşkil ettiğini, bu risklerin insanların hayatına mal olabileceğini açıkladı.

 

İnfluenza (grip aşısı) koronavirüsten koruyor mu?

2020 yılının başından bu yana etkisini göstermeye devam eden koronavirüs, tüm vatandaşları korku içinde yaşamaya zorluyor. Bu bağlamda çözüm arayan vatandaşlar, influenza aşısının kendilerini koronavirüsten koruduğuna inandığından, bu sene 1.5 milyon doz grip aşısına olan talepte bir patlama yaşandı. Ancak Doktor Alan'ın söylediğine göre, grip aşısı koronavirüsten korumuyor.