Fransa'da 16 emekli generalin, Ulusal Meclise "İslamcılığa karşı, Fransa'nın parçalanması ve "iç savaş " ikazsının yapıldığı bir dosya gönderdiği ifade edildi.

Le Journal du Dimanche dergisinin özel haberinde, bu belgenin aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinin internet sitesinde yayımlanan ve emekli generallerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a iç savaş tehlikesine karşı uyardığı e-bildiriyle bağlantısı olmadığı ifade edildi.

YENİ BİLDİRİ

Fakat bu dosyaya imza atan generallerden 2'sinin Valeurs Actuelles'deki bildirinin imzacıları arasında yer aldığı söyledi.

Söz konusu 16 emekli generalin Meclisteki siyasi gruplara 14 Nisan'da gönderdiği 21 sayfalık dosyada, "İslamcılığa ve Fransa'nın dağılmasına karşı küresel bir stratejinin" geliştirilmesi gerektiği ifade edildi.

İŞ SAVAŞ UYARISI

İç savaşa karşı ikaz yapılan dosyada şunlara yer verildi:

"Bize karşı hibrit savaş ilan edildi. Bu savaş çok yönlü. En iyi olasılıkla bir iç savaşla ya da en kötü olasılıkla geleceği olmayan acımasız yenilgiyle sona erecek. Avrupa ve Fransa'ya karşı hibrit savaş başlatıldı. Bu savaşı kazanmak amacıyla psikolojik, sosyolojik, manevi, eğitim, hukuki ve cezai silahlar oluşturulmalı."

Dosyaya imza atan 16 emekli generalin, Ordulararası Düşünce Topluluğu (CRI) mensubu oldukları bilgisi paylaşıldı.

21 NİSANDA YAYIMLANAN AÇIK MEKTUP

20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan'da kaleme aldıkları açık mektupta, ülkede büyüyen kaos olduğu iddiasında bulunarak, Cumhurbaşkanı Macron'a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ikazsı yapmıştı.

"İslamcılık" ve banliyölerde yaşayanların Fransa'da toplumsal bölünmeye yol açtığı öne sürülen mektupta, öne sürülmüştü.