Milyonlarca bireyin Covid-19'a karşı umudu olan Pfizer/BioNTech aşısının bugünlere gelmesinde, BioNTech CEO'su Uğur Şahin'in kararlılığı ve ikna kabiliyetinin yeri çok büyük. Çok ilham verici bir hikayeye hazır mısınız?

"Uğur hepimizi bunun vazifemiz olduğuna ve bu misyonun peşinde koşmamız gerektiğine ikna etti."

Bu sözler BioNTech'in kurucularından biri ve Tıp Şefi olan Dr. Özlem Türeci'ye ait. Türeci'nin kastettiği kişi de eşi ve BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'den başka biri değil elbette...

Bugün milyonlarca bireyin Covid-19'a karşı en büyük umudu olan aşılardan birinin doğuş öyküsü böyle başlıyor. Bir kişinin inanması ve çevresindekileri ikna etmesiyle…

Our World in Data'nın bilgilerine göre, dünyada yapılan Covid-19 aşılarının toplam adedi 919 milyonu geçti. Bunların önemli bir bölümünü da BioNTech'in Pfizer ortaklığında ürettiği aşılar oluşturuyor. Pfizer CEO'su Albert Bourla, Mart ayında pandeminin birinci yıldönümünde yaptığı açıklamada, bu sene en az 2,3 milyar doz aşı üreteceklerini, sene sonucunda da kapasiteyi 3 milyar doza çıkaracaklarını söylemişti.

Bu rakamlar Türkiye'de ve dünyada milyonlarca hem de milyarlarca insanın Covid-19'a karşı BioNTech aşısıyla korunacağı manasına geliyor. Peki ya Uğur Şahin, BioNTech ekibini ikna edemeseydi?