Hürriyet'in haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüse (kovid-19) karşı olan mücadelesine ilişkin bilgi verdi. Çin'den Sinovac adlı covid-19 aşısından 10 milyon doz alındığını, aşıların çoktan yola çıktığını belirten Bakan Koca, aşı uygulamalarının kesinlikle ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini duyurdu.

AŞI İÇİN GEREKLİ İMZALAR ATILDI

Koca, Çinli firma Sinovac ile olan görüşmelerin tamamlandığını belirterek gereken yasal süreçlerin bittiğini ve imzaların atıldığını duyurdu. Söz konusu aşı için ilk uygulamalarını ücretsiz yapılacağını belirten Bakan Koca, 10 milyon doz aşının çoktan Türkiye'ye doğru yola çıktığını belirtti.

AŞI KESİNLİKLE ÜCRETSİZ OLACAK

Bakan Koca, aşının ücretsiz olacağını duyurdu. Aşı uygulamalarının vatandaştan hiçbir ücret talep edilmeden, kesinlikle ücretsiz olarak uygulanacağını belirten Koca, başka aşı üreticileri tarafından üretimi yapılan farklı koronavirüs aşılarının ruhsatlandırma işlemlerinin bu esnada devam edeceğini; ruhsatlandırma süreci tamamlandıktan sonra söz konusu aşıların eczanelerde ücretli bir şekilde satılmasında müsaade edileceğini açıkladı.

Yerli ve milli koronavirüs aşısında son durum

Bakan Koca, Türkiye'nin geliştirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili olarak ilk verilerin memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Bakan Koca, Türkiye'nin geliştirdiği aşıda 2021 yılı sonrasında netice alınabileceğini duyurdu.

Ayrıca, yalnızca koronavirüs için değil başka bulaşıcı hastalıklarda da kullanılan aşılar üzerinde de yoğun bir şekilde çalışma yapıldığı belirtildi. Başka hastalıklar için de yerli ve milli aşı üretilebilmesi için çalışıldığı öğrenildi.