Birleşik Arap Emirlikleri, tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı Çin'de üretilen, Sinopharm adlı bir diğer Covid-19 aşısı, virüse karşı yüzde 86 etkinlik gösterdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı, Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü'nün geliştiricisi olduğu Sinopharm adlı koronavirüs aşısının etkinlik oranının yüzde 86 olduğunu açıkladı.

ORTA ŞİDDETTEKİ VAKALARI YÜZDE 100 ÖNLÜYOR

Sinopharm adlı Kovid-19 aşısının nötralize edici antikorunda yüzde 99 oranında serokonversiyon bulunduğu, orta ile şiddetli Koronavirüs vakalarının önüne geçmede yüzde 100 etkili olduğu ifade edildi. Bakanlık, Temmuz 2020'den bu tarihe kadar aşının 3 klinik deneyden geçtiğini ve resmi olarak tescillendiğini açıkladı.

CİDDİ BİR GÜVENLİK ENDİŞESİ GÖSTERMİYOR

Bakanlığın açıklamasında ek olarak aşının BAE içinde 125 ulustan toplamda 31 bin katılımcı üzerinde denendiği belirtildi. Analizlerde ciddi bir güvenlik endişesinin söz konusu olmadığı belirtilse de, aşılamadan ötürü baş gösteren yan etkilerle deneklerin kaç tanesine plasebo verildiğine ilişkin veriler kamuoyuyla paylaşılmadı.