Çin merkezli koronavirüs (kovid-19 veya covid-19) aşısı Türkiye'nin üçüncü faz çalışmaları kapsamında gönüllere uygulanıyor. Gönüllülerden öğretmen Ayşegül Durmaz ve kızı Gökçe Durmaz koronavirüs aşısı ile ilgili duygularını aktardı. İşte gönüllerin yeni tip koronavirüs aşısıyla ilgili yorumları...

"HÜR İRADEMİZLE AŞI OLMAYA KARAR VERDİK"

Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'ndeki aşı çalışmalarna gönüllü olan Ayşegül Durmaz, kızıyla birlikte koronavirüs aşısı olduğunu, 3 çocuk sahibi olduğunu ve ailesinden koronavirüs geçiren herhangi biri olmadığını açıkladı. Diğer iki çocuğunun bu aşıyı yaptırmadığını, ailedeki herkesin kendi hür iradesiyle aşı olmaya karar verdiğine dikkat çeken Durmaz, gereken tüm tedbirleri aldığını, bundan sonrasını Allah'a havale ettiğini ifade etti.

23 MERKEZDE AŞI ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR

Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Rahmet Güner, Türkiye'de 23 merkezde aşı çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

Bir hastalığın önüne geçebilmek hususunda tedbirler çok önemli. Bununla birlikte yapılacak olan toplum bağışıklanması rolü çok önemli. Hastalığı geçirerek bağışıklık sağlanması yıllar sürebilir ancak etkin bir aşılama vasıtasıyla 2021 yılının başında bağışıklanmanın geniş kitlelere yayılabileceği düşünülüyor. Umarım tüm dünyanın hastalıktan korunmasını sağlayacak bir aşı bulunur ve bu aşı halkın hizmetine sunulur. Aşı çalışmaları bütün sağlık gönüllülerine açık, herkes başvurabilir. Çok yakın bir zamanda da internet adresi açılacak. Oradan başvuru yapabilecek.

HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRÜLDÜ MÜ?

Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği olarak Nöroloji-Ortopedi binasında devam eden aşı çalışmalarının son sürat sürdürüldüğü ifade edildi. İlk yapılan aşılardan bu yana herhangi bir yan etki görülmediği aktarıldı. Çalışma kapsamında Brezilya'da 10 binlerce kişiye aşı yapıldığı, oradan da çok önemli bir haber gelmediği belirtildi.