Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Üsküdar Burhaniye Mahallesi için kentsel dönüşüm talimatı vermişti. Vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Kirazlıtepe'de ne verildiyse aynı sözü burada ben veriyorum. Eğer bu şekilde yapmazlarsa belediye önüne giderek oturma eylemi yapın. Ben de yanınıza geleceğim" demişti. 

Mahalleli, bu açıklamadan sonra sevinç yaşamış, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmişti. 

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Erdoğan'ın talimatından sonra harekete geçti. Bakan Murat Kurum'un katılımıyla, "Üsküdar'da Büyük Dönüşüm 5000 Yeni Konut Projesi" kentsel dönüşüm programı düzenlendi. 

Projenin başlatılması için yapılan kentsel dönüşüm yıkım çalışmalarına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti millet vekili Vedat Demiröz, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve çok sayıda protokol katıldı.

Programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları söyledi:

"İşte şimdi de yeni bir şehircilik yatırımını, yepyeni vizyoner bir projeyi, Kirazlıtepe ve Ferah mahallerinin yanında Mehmet Akif ve Küplüce mahallerimizi de katarak yeni 5.000 konutluk tarihi bir dönüşümü, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlatıyoruz. İnşallah Çamlıca Camii ve çevresinde yürüttüğümüz tüm projelerle toplamda 7.000 konut ve iş yeri kazandıracağız. Üsküdar’ın “Büyük Dönüşümü" hayırlı uğurlu olsun.

Üsküdar’ımız İstanbul’un, İstanbul da bu ülkenin gözbebeğidir, göz nurudur. Biz bu şehre hizmet etmeyi, ihya etmeyi; sadece ülkemize değil, tüm dünyaya, tüm insanlığa yapılan bir hizmet olarak görüyoruz.

İstanbul’umuza son 20 yılda tam 100 milyar lira tutarında çevre ve şehircilik yatırımı yaptık. Şu anda sahada 20 milyarlık yatırımımızı da millete hizmet aşkıyla gece gündüz demeden yürütüyoruz."