Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle olan mücadelede neredeyse koca bir sene geride kalmışken bilim dünyası, vatandaşların umutla beklediği koronavirüs tedavisini 9 Kasım 2020 tarihinde duyurdu. Sevindirici aşı haberi, Türkiye'nin gururu olan çift Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'den geldi. BioNTech firmasının kurucusu olan Uğur Şahin, yüzde 90 gibi yüksek bir oranla etkili olan koronavirüs (kovid-19) aşısı için tarih verdi. Buna göre hayat, 2021 Haziran ayında normale dönmeye başlayabilir.

Aşının geniş kitlelere ulaşması 6 ay sürer

Koronavirüs aşısı için tarih veren Uğur Şahin, aşının geniş kitlelere ulaşabilmesi için en azından 6 ayın geride kalmış olması gerektiğini ifade etti. Zorlu bir kış ayının insanları beklediğini belirten Şahin, aşı hayatımıza girinceye kadar sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Koronavirüs aşısı için tarih belli oldu

Uğur Şahin, her şeyin yolunda gitmesi halinde hayatın normalleşme sürecinin 2021 Haziran ayında başlayacağını duyurdu. Aşının kitlelere ulaşmasının 6 ay süreceğini belirtti.

The Times gazetesinde Türk çiftin başarısı verildi

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'nin başarısı dünyada büyük ses getirdi. Pfizer aşısıyla tüm dünyadaki vatandaşlara umut olan mütevazı çift, buldukları aşı sayesinde inanılmaz bir başarıya imza atarak The Times gazetesinin manşetinde yer aldı.