Teknolojinin gelişmesi dünyanın ilerlemesi noktasında her ne kadar faydalı olsa bile artık yavaş yavaş sağlıklı ve organik beslenmeden uzak bir yaşama doğru sürükleniyoruz. Bilim insanları bu konu da çok ciddi uyarıda bulundu. Son yıllarda artan sentetik kimyasal olan ftalat maddesinin hemen hemen neredeyse her alanda olduğunu belirti. Erken ölümlere yol açan bu kimyasalın bulunduğu ürünler ve besinleri açıkladı. 

Ftalat maddesi kimyasal bir maddedir. Plastik ve uzun süreli sıcak tutan saklama kaplarında kullanılır. Bu madde sentetik bir kimyasaldır. Uzun süreli muhafazalar için kullanımı son 10 yılda 10 katına çıktı. Özellikle koronavirüsün nedne olduğu pandemiyle beraber hazır besinlerde artan artışlarla beraber bu kimyasalın insan vücudunda rastlanma oranıda arttı. 

DIŞARIDAN SİPARİŞ VERMEK TEHLİKELİ!

Dışarıdan sipariş verilen yiyeceklerin uzun süreli sıcak kalması için kullanılan kaplarda bulunduğu tepit edildi. Besinlerin kaplarda kalmasından itibaren maddeye maruz kaldıklarını açıklayan bilim insanları bu maddesin hormonal sistemi alt üst ettiğini duyurdu. 

ABD'li bilim insanlarının başlattığı bu çalışmalarda artan kalp hastalıkları, obezite ve kısırlık gibi hastalıkların hormonal yapı bozukluğundan ortaya çıktığı tespit edildi. Bu bozukluğa da beslenem alışkanlığında artık günden güne artan abur cuburlardaki sentetik kimyasalllar ve ölümcül ftalat maddesi olduğu söylendi. 

EN ÇOK ONLARDA VAR!

Son tüketim tarihi olanmayan jelibon gibi ürünlerin içeriğinde bu maddeden fazlaasıyla olduğunun altı çizildi. Midenin özellikle bunu öğütmeden bağırsaklara bağırsaklardan ise bu maddelerin direk olarka kana karıştığı tespit edildi. 

ZEKA GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR!

Ancak bazı bilim insanları bebeklik çağından itibaren plastik biberonlar yüzünden buna maruz kalındığını duyurdu. Kalitesi düşük olanlarda bu maddenin dhaa fazla olduğunu sıcaklıkla beraber maddenin besinlere geçtiği açıklandı. Süte karışan ftalat bebeklerde zeka ve gelişim ger,liğine yol açıyor. 

HAZIR BESİNLERDEKİ ÖLÜMCÜL MADDE!

Hazır gıdaların uzun süreli muhafazasında da bu maddeleri içeren jelatinler kullanılıyor. Örneğin hamburger köfteleri yaklaşık bir yıl kullanılması için bu jelatinlere sarılıp dondurucuya atılıyor. Ancak ani sıcaklıkta madde yine köfteye karışıyor. ABD'de bu yüzden obezitenin arttığı öğrenildi. 

Bunun yanı sıra evlerde sıklıkla kullanılan plastik saklama kapları da erken ölüme yol açıyor. İçine sıcak besin katıldığında aynı maddenin besinlere karışmasına neden oluyor.

Bu konuda bilim insanları ciddi uyarılarda bulundu:

- Bebeklere alınan biberonların kalitesi

- Dışarıdan yemek siparişlerinde kağıt ürün kullanılması

- Evde sıcak yiyecekler tam soğuduktan sonra plastik kaplara konulmalı

- Hazır besinlerden tamamen uzak durulmalı