Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid-19) pandemisinde adeta her yeni gün yeni rekor vaka ve ölüm sayıları geliyor. Buna göre dünyada koronavirüs ile mücadele hakkında en çok tartışılan hususlardan biri de şu an 14 gün olan karantina süresi. Bilindiği üzere karantina süresi, bazı durumlarda 21 güne kadar çıkabiliyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 14 günlük karantina sürecinin bazı durumlara göre değişiklik gösterebileceğini belirterek açıklama yaptı. İşte o açıklamalar...

ÖNEMLİ OLAN KLİNİK BELİRTİLERİN DEVAM EDİP ETMEMESİ

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz şu ifadeleri kullandı;

Eğer bir kişi hastalığını yoğun bakım servisinde atmışsa veya o kişinin bağışıklık sisteminde herhangi bir rahatsızlık varsa, karantina süresi 14 günden 21 güne kadar çıkabiliyor. Teorik olarak bakıldığı zaman siz PCR testinin 30 veya 35. günlerde pozitif olduğunu görebilirsiniz. Ancak burada mühim olan klinik belirtilerin sizde devam edip etmemesidir. Bu sebepten dolayı klinik belirtileri göstermeye devam etmeyen bir hastada, biz ille de işe dönüşlerde PCR testi şartını koşmayız.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BÜYÜK FEDAKARLIK YAPIYOR

Buradaki tek istisna sağlık çalışanlarıdır. Sağlık sisteminde herhangi bir aksama olmaması adına sağlık çalışanları, yine büyük bir fedakarlık ve çaba göstererek 7 günün sonunda 2 PCR testi negatif sonuçlanmışsa tekrardan görevinin başına dönüyor. Ancak burada şunu belirtmemiz gerekiyor: Bu hastaların klinik belirtileri yani semptomlarının olup olmaması, aslında bu hastaların PCR testlerinin sonuçlarından çok daha değerlidir. Bunun anlamı, testin uzayan sürelerinin pozitif olarak sonuçlanabilmesidir. yani bizlerin burada dikkate alması gereken şey, hastanın herhangi bir belirti gösterip göstermemesidir.