Son 500 yılın en büyük deprem felaketiyle karşı karşıya olunduğunu dile getiren Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Böylesine büyük bir felakete karşı devlet millet el ele vererek çok büyük ekonomiye sahip olan ülkelerin dahi ulaşamayacağı bir seviyede yaraları sarmaya çalışıyoruz. Ben böyle bir devletin ferdi, böyle bir milletin evladı olmaktan iftihar ediyorum. Cumhurbaşkanımızın olayın ilk başladığı dakikadan itibaren olaya el koyması ile birlikte, bütün bakanlarımız, valilerimiz, belediye başkanlarımıza verilen talimatlarla birlikte depremin hemen akabinde ivedi bir şekilde deprem bölgelerine geldik. Bizler de Tokat olarak, Tokat Valiliğimiz, Tokat Belediyemiz, bütün kurumlarımızla Gölbaşı’na geldik. Geldiğimiz ilk andan itibaren azami ölçüde buralarda yaraları sarmaya, depremzedelerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

BURADA DEVLET YOK DİYEREK YAYGARA YAPANLARA EN GÜZEL CEVABI DEPREMZEDELERİMİZ VERİYOR

Gölbaşı ilçesinin yarıya yakınının ya yıkılmış ya da ağır hasarlı olduğunu ifade eden Başkan Eyüp Eroğlu  “Buradaki depremzedelerimiz ilk günden bu yana devletimizin burada yaptığı çalışmalara müteşekkirler. Provakatif bir şekilde olayı kaşımaya çalışan, sanki burada devlet yok, hükümet yok, burada kimseler yokmuş gibi yaygara çıkartmak isteyenlere en güzel cevabı burada konuştuğumuz depremzedeler veriyorlar. Gittiğimiz her noktada insanımız belki evladını kaybetmiş, belki annesini kaybetmiş, belki eşini kaybetmiş, aileler ikiye bölünmüş. Ama önce Allah’a şükrediyor, sonra devletimize büyük şükranlar duyuyorlar. Çünkü her zaman yanlarında devletimizi görüyorlar. Bu gün burada devlet var, bugün burada millet var, belediyelerimiz var. Her anlamda buradayız” dedi.

HAYATI NORMALE DÖNDÜRMEK İÇİM ARALIKSIZ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Depremin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Başkan Eroğlu “Şehrin temizliğiyle, altyapısıyla, temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmasıyla, barınma ihtiyacının karşılanmasıyla, psikodestek ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili burada herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Depremin vurduğu bütün şehirlerde olduğu gibi Gölbaşı’nda da bu çalışmalar insanüstü bir çabayla yerine getiriliyor. Biz burada çok koordineli bir şekilde bu çalışmaları yürütüyoruz. Görev başında üç tane belediyemiz olarak bizler varız. Tokat Belediyemiz, Esenler Belediyemiz, Ordu Altınordu Belediyemiz gayet güzel bir koordinasyonla buradaki bütün belediyecilik hizmetlerini gayretle yerine getiriyoruz. Biz Tokat Belediyemiz olarak şehrin içme suyu ihtiyacı ile ilgili bir çalışma içerisindeyiz. 180 kilometrelik bir şebeke hattına sahip olan Gölbaşı’nın içme suyu şebekesinde birçok noktada depremden kaynaklı kırıklar ve çatlaklar var. Bunlar ile ilgili çalışmalara başlayacağız. Fakat en acil olan suyun yeniden getirilmesi. Bununla ilgili çalışmalar yaptık, gözelere ulaştık ve şehri suyuna ilk noktasında yeniden kavuşturduk. Bu bağlamda yaptığımız çalışmalarda Esenler Belediyesine ve Altınordu Belediyesine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Şehrin 20 farklı noktasına 50 tonluk su tankerleri koymak suretiyle insanlarımızın su ihtiyaçlarını gidermelerini sağladık. Seyyar wcler aktif oldu. Yine camilerimize ait tek katlı yıkılmamış olan tuvaletler de yeniden aktif edildi. Esenler Belediyemizin katkısıyla seyyar banyolar oluşturuldu. İnsanlarımız artık bu ihtiyacını da karşılamaya başlıyor. Bu çalışmalar ilk etapta şehrin altyapı eksikliğinden doğan eksikleri büyük ölçüde gideren çalışmalar oldu” dedi.

HERGÜN 8 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK ULAŞTIRILIYOR

Yardımların ulaştırılması noktasında destek çalışmaları için Esenler Belediyesine teşekkür eden Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “ Çok güzel bir lojistik merkezi kuruldu. Bir taraftan içerisinde gıdaların olduğu sosyal market, diğer yanda insanlarımızın doğrudan ulaşıp giysi ihtiyaçlarını karşıladıkları bir merkez oluşturuldu. Oluşturulan aşevlerinde günlük 8 bin kişi sıcak yemeğe ulaşabiliyor. Buraya gelen malzemelerin dağıtımı noktasında en küçük bir israfın gerçekleşmediği bir tasnif ve dağıtım çalışması gerçekleştiriyoruz. Hamdolsun ihtiyaçların giderilmesi çalışmaları şu anda çok düzenli bir noktaya geldi” dedi.

YARDIMLARIN KURU BAKLİYATLAR VE HİJYEN MALZEMELERİ İLE DEVAM ETMESİ GEREKİYI-OR

Afet bölgelerinde çalışmaların süreci hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Haftalar ve aylar boyunca devam eden çalışmalar olacak. Burada insanlarımızın yine yardımlara ihtiyaçları olacak. Milletimizden ricamız özellikle temel ihtiyaç maddesi olan kuru bakliyatlar, nohut, pirinç, kuru fasulye gibi ayçiçeği yağı gibi ihtiyaçlar oluyor. Un ihtiyacı oluşuyor. Bunları göndermeye devam etsinler. Yine hayırseverler insanlarımız temizlik maddeleri gönderdikleri takdirde bu yardımları düzenli bir şekilde kardeşlerimize ulaştıracağız. Burada insanlarımızın yüzünde tebessümler oluşmaya başladı. Bu yaraları inşallah bütün Türkiye olarak saracağız. Rabbim bir daha hiç kimseye, bütün ülkemize, dünyamıza böyle bir felaket ve acı yaşatmasın” diye konuştu.