Sağlık Bakanı Fahrettin Kocakoronavirüs ve grip aşılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yerli koronavirüs aşısının 2021 Nisan ayında devreye girebileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftlerine ait olan BioNTech firmasıyla ABD merkezli Pfizer firmasının ortak olarak geliştirdiği koronavirüs (kovid-19) aşısının Aralık ayında verilmesi ihtimalinin yüksek olduğunu açıklayan Bakan Koca, söz konusu aşının uygulanmaya başlaması takdirinde Türkiye'ye ilk partinin 1 milyon doz şeklinde verileceğini, gelecek yıl içinde de bu miktarın 25 milyon doza çıkabileceğini duyurdu.

BAKAN KOCA: HANS ANLADI, SİZ DE ANLAYIN

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, pandemi sürecinde gösterdiği başarıdan ve güçlü sağlık altyapısından ötürü Türkiye'yi tebrik etti. Buna rağmen bazı muhalifler, bu konuda haksız eleştiriler yönetti. Eleştirileri hedef alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu durumu, "Hans anladı, artık siz de anlayın." ifadelerini kullanarak yanıtladı.

SÖZLEŞMELER 1-2 GÜN İÇİNDE İMZALANACAK

Bakan Koca, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşma yaptı. Konuşmasında, Pfizer aşısının Aralık ayında Türkiye'ye gelme ihtimalinin düşük olduğunu, ruhsatın Aralık ayında alınamayacağını; alınsa bile Türkiye'ye ancak 1 milyon doz verilebileceğini, rakamın yıl içerisinde 25 milyona yükselebileceğini aktardı. 1-2 gün içinde sözleşmelerin imzalanacağını ifade eden Bakan Koca, Çin aşısının da Aralık'ta temin edileceğini ve 10 milyon doz alınacağını söyledi. 

TÜRKİYE'NİN YERLİ AŞISI NİSAN 2021 GİBİ GELEBİLİR

Yerli ve milli koronavirüs aşısının önümüzdeki yılın Nisan ayında devreye girebileceğini açıklayan Bakan Koca, grip aşısıyla ilgili olarak da 2,3 milyon doz grip aşısı tedarik edildiğini, 600 bin kişinin de grip aşısı olduğunu ifade etti.