Antibiyotikler, bakteri üremesini öldürmek veya engellemek için kullanılan en yaygın ilaçlardır. Bağışıklık sisteminiz hastalığa neden olan bakterileri yok etmek için verimli çalışmadığında antibiyotikler imdadınıza yetişir.

Fakat bilgi eksikliğinden dolayı çoğu insan antibiyotikleri yanlış kullanır. Bakteri karşıtı bir ilaç olmasına rağmen öksürük ve soğuk algınlığı gibi viral (virüs) durumlardan muzdarip olduğunda bile antibiyotik içer.

Antibiyotiklerin aşırı kullanımı sadece farklı türde yan etkilere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda bakterileri ilaca dirençli hale getirebilir.

Doğal antibiyotik içeren besinler: Soğan, çiğ sarımsak, ham bal, propolis, zencefil, zerdeçal, ekinezya, karanfil, kekik esansiyel yağı (seyreltilerek topikal kullanım), kara turp, organik elma sirkesi, seylan tarçını, lahana, fermente yiyecekler, C vitamini (ananas, portakal, greyfurt, limon, turna yemişi)vb.sayılabilir.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ TONİK

Malzemeler:

½ su bardağı zencefil taze, soyulmuş ve rendelenmiş,
½ su bardağı taze rendelenmiş zerdeçal,
1 soğan doğranmış,
10 diş sarımsak ezilmiş veya ince doğranmış
2 adet acı kırmızı biber (eldivenle doğrayın)
1 adet limon suyu
1 adet limon kabuğu rendesi
¼ bardak ham bal
Organik elma sirkesi
2 yemek kaşığı biberiye veya kekik kurusu
3 dal taze biberiye veya kekik yaprağı

Yapılışı: Bir orta boy cam kavanoza doğradığınız zencefil, zerdeçal, soğan, sarımsak, acı biber, biberiye/kekik, limon kabuğu rendesi ve limon suyunu ekleyin. Elma sirkesini tüm malzemeler tamamen kaplanana ve sirke kavanozun üst kısmına ulaşana kadar kavanoza dökün.

Bozulmayı önlemek için tüm malzemelerin kaplandığından emin olun. Tüm malzemeleri birleştirmek için kavanozu sallayın ve her gün birkaç saniye kavanozu sallamayı unutmadan 4-6 hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde saklayın.

Bu süre zarfından sonra içindekileri çıkarıp ham balı ilave edin. Kapalı bir kapta buzdolabında veya soğuk, karanlık bir yerde saklayın. Gerektikçe günde 1-2 yemek kaşığı için.

Bu formülasyon, sağlığınızı korumak için size bilgi vermek adınadır. Herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için değildir. Şüphe duyduğunuzda, daima doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışın.