Acai üzümü antioksidan özelliği sayesinde vücuda hastalıkların kapısını açan serbest radikallerle savaşır ve onları nötrleştirir. Böylelikle serbest radikallerin sebep olduğu okdisatif hasarı onarır.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser başta olmak üzere, diyabet, romatizma ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.

Çok sert çekirdekleri olan ve toz halinde ya da dondurulmuş olarak tüketilebilen bu meyveyi Türkiye’de çok yakın bir zamana kadar bulmak imkansızdı. Artık ülkemizde satışa sunuluyor.

AÇAİ ÜZÜMÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

-İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde kabızlık ile mücadele eder.

-Şişkinlik hissinin önüne geçer ve sindirim sistemini destekler.

-Yapılan araştırmalarda; Amazon’da düzenli olarak acai üzümü tüketen kişilerin kansere yakalanmadığı ortaya konmuştur.

-2014 yılında yapılan bir araştırmada; acai üzümünün kalp hipertrofisi, fibroz ve kalp fonksiyon bozukluğu gibi kalp ile ilişkili hastalıkların tedavisinde olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya konmuştur.

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

Kalp krizi üzerine yapılan 2014 araştırması, acai meyvesinin, kalp hipertrofisi, fibroz ve kalp fonksiyon bozukluğu gibi kalp ile ilişkili hastalıkların tedavisinde önemli ölçüde yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

Antioksidan oranı yüksektir

Yediğimiz yiyecek ve soluduğumuz hava - her şey vücudumuza zarar verebilecek toksinler içerir. Bu toksinler çoğunlukla serbest radikal formundadır.

Kolesterolü Düzenler

İçeriğindeki sterol sayesinde kolesterolün emilmesini önler. Böylece kandaki kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olarak daha sağlıklı kalp ve damarlara sahip olmayı sağlar.

Kanserden Korur

Acai üzümü, birçok kanser çeşidine karşı koruyucu bir kalkan gibidir. Düzenli olarak acai üzümü tüketerek birçok kanser hücresinin üremesini, dağılmasını önlemek mümkündür.

Beyni Korur

Acai üzümü, beyin için harika besinlerden biridir. Antioksidan özelliği sayesinde beynin öğrenme ve hafıza kısmındaki hücrelerin korunmasına yardım eder. Yaş ilerledikçe gelişen hafıza sorunlarından kurtulmak, beyin hücrelerinin canlanmasını sağlamak acai üzümü ile mümkündür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Acai üzümü, sizi soğuk algınlığından kanser gibi birçok hastalığa kadar koruyan bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar. Acai üzümü tüketerek daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilir, vücudunuzun direncini yükseltebilirsiniz.

ACAİ ÜZÜMÜ NASIL TÜKETİLİR?

-Acai üzümünün taze olarak raf ömrü kısadır; ancak dondurucuda ya da toz halinde uzun süre muhafaza etmek mümkündür.

-Acai üzümü; püre halinde, toz halinde ya da meyve suyu olarak keyifle tüketilebilir.

-Dondurma, likör, meyve suyu, reçel gibi birçok tarifte kullanılabilir.

-Mor ya da kırmızı renkte bulunan acai üzümü, doğal bir gıda boyası olarak kullanılabilir.

-Yoğun oranda şeker içerdiğinden doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

-Taze olarak ara öğünlerde birkaç adet tüketilebilir.

-Acai üzümü, kozmetik dünyasında da önemli bir meyvedir. Birçok şampuan, duş jeli, maskede yer verilen acai üzümü sayesinde çok daha sağlıklı bir cilde, saçlara sahip olmak mümkündür.

-Toz olarak smoothie’lerde, çeşitli tatlı ya da salatalarda yer verilebilir, böylece çok daha lezzetli sonuçlara ulaşılabilir.