Şen Dul Opereti İzmir’de İlk Defa Sahnelendi

Başrollerini; Hanna Glavari rolünde Burcu Sayın, Kont Danilo Danilovitsch rolünde Nejad Beğde, Baron Mirko Zeta rolünde Murat Duyan, Valencienne rolünde Şeniz Çimen ve Camille (Kont de Rosillon) rolünde Mehmet Alp Özkazanç’ın paylaştığı bu ilk gösterimde salonu dolduran sanatseverler tarafından büyük ilgi gören ve dakikalarca ayakta alkışlanan eser; Haldun Özörten’in rejisörlüğünde Serhat Nüfusçu koreografisiyle iki perde ve Türkçe olarak 26, 28 Şubat ve 9, 12, 14, 16 Mart 2024 tarihlerinde İzmirli sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.
Dekor tasarımının Adnan Öngün, kostüm tasarımının Gülay Korkut Dinç, ışık tasarımının Emre Yürekli tarafından üstlenildiği eserde Tulio Gagliardo ve Vladimir Lungu, başkemancı Tolga Kulak eşliğinde orkestrayı; Orhan Öner Özcan ise koroyu yönetiyor.
Eserin biletleri Bornova Kültür ve Sanat Merkezi gişesinden ve online olarak biletinial.com adresinden temin edilebilir. İzmir Devlet Opera ve Balesi sezon etkinlik programı ile ilgili detaylara kurumun sosyal medya hesaplarından ve operabale.gov.tr web sayfasından ulaşılabilir.
1905 yılında Viyana’da yapılan prömiyerinden itibaren yarım asırlık süre boyunca dünya çapında 300 binden fazla sahnelenen Şen Dul opereti, zengin ve dul bir kadın olan Hanna Glavari’nin yeni bir koca bulma maceralarını eğlenceli bir anlatımla izleyicilere sunuyor.
Prag Konservatuarı’nda eğitimini tamamlayan Lehar, ünlü Çek besteci Antonin Dvorak tarafından da müzik alanında ilerlemesi üzerine desteklenmiş ve büyük başarı yakalayan Şen Dul operetindeki vals müziği melodileri, Parizyen kabare stilindeki can-can dansları ve satirik öğeleriyle Viyana sahnelerine yeni bir soluk getirmesiyle tanınmış ve övgü almıştır.

27 Şubat 2024, Salı

Yorumlar0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

yazılım: habersistemim