Türkiye ile İsrail arasında gerilimi tavan yaptıran tartışma

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 5. Gençlik Buluşması kapsamında Diyarbakır Seyrantepe Spor Salonu’nda halka hitabeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genç neslin ve yapacaklarının önemine işaret etti. Güçlü olmanın önemli olduğu kadar o gücü kullanma şeklinin de önemli olduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye bölgenin yükselen gücüdür” dedi. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada etkisini her geçen gün daha da artırdığına dikkat çeken Erdoğan, güç kadar o gücü ahlaklı bir şekilde iyilik için kullanmanın da elzem olduğunu, Türkiye’nin de bunu layıkıyla yaptığını, bunda gençlerin rolünün de büyük olduğunu söyledi. Erdoğan gücün kötü kullanımına en büyük örneğin ise İsrail olduğunu söyledi. İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında Müslüman halka yaptığı zulmü hatırlatan Erdoğan, “Türkiye gücün hayırlı kullanımının örneği ise İsrail tam tersi bir örnektir” şeklinde konuştu. Erdğan İsrail Başkanı Netanyahu’nun “İsrail sadece Yahudilerin ulus devletidir” sözlerine de tepki göstermiş ve bu sözler Cumhurbaşkanlığınca kınanmıştı.

NETANYAHU’DAN ERDOĞAN’A CEVAP

Erdoğan’ın eleştirilerine bozulan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu sosyal medyadan tepki gösterdi. Türkiye’de çok sayıda gazeteci ve yargıcın cezaevinde olduğunu ileri süren Netanyahu, “Bayrağımızda Hz. Davud’un yıldızı ve milli marşımız da Hatikva’dır (Umut). İbranice resmi lisanımızdır. Geri dönüş yasamız da bütün Yahudilere kendi öz vatanlarına dönüş imkanı tanımaktadır” mesajını verirken, İsrail’in gerçek bir demokrasi ülkesi olduğunu ileri sürdü. İsrail’de herkesin eşit olduğunu iddia eden Netanyahu, İsrail ordusunun Filistin halkına uyguladığı şiddet, yaralama, öldürme eylemlerine, Müslümanlara yönelik ablukaya değinmezken, İsrail’de kimsenin ikinci sınıf vatandaş olmadığını savundu.

NE OLMUŞTU?

İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, İsrail’de 9 Nisan’da yapılacak seçimlerde en güçlü rakipleri olan Mavi-Beyaz ittifakının, İsrail vatandaşı Filistinlilerin partileriyle iş birliği yaparak koalisyon hükümeti kurmayı planladığını ve bu planın da İsrail için tehdit olduğunu ileri sürmüştü.

İsrailli Bakanın Filistinlilerle yapılacak işbirliğini “tehdit” diye nitelemesine ünlü İsrailli oyuncu Rotem Sela karşı çıkmış ve sosyal medyadan “Sandık başında Yahudiler ve Araplar eşit olacağız. İsrail Meclisi’nde Yahudi olmayanlar da temsil edilecek” ifadelerini kullanmıştı.

İsrailli oyuncunun Instagram’dan verdiği bu mesaja ise Netanyahu tepki göstermiş, “Sevgili Rotem, önemli bir düzeltme: İsrail tüm vatandaşlarının devleti değildir. Meclisten geçirdiğimiz Yahudi Ulus Devlet Yasasına göre, İsrail sadece Yahudilerin ulus devletidir” demişti.

Netanyahu’nun bu sözlerine ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yine sosyal medyadan, “Bu ırkçı ve ayrımcı yaklaşımı şiddetle kınıyorum. Batılı ülkeler tepki verecek mi? Yoksa yine sessiz kalacak ve İsrail’in bir suçunu daha örtbas mı edecekler?” ifadeleriyle karşı çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Diyarbakır’da yaptığı konuşmada Türkiye’nin gücü hayra kullanmaya, İsrail’in ise şerre kullanmaya örnek olduğunu söylemişti.

Netanyahu da bu sözlere İsrail’in gerçek bir demokrasi ülkesi olduğu, Türkiye’de ise gazetecilerin ve yargıçların hapishanede olduğu yönünde cevap verirken, Erdoğan’ı ise “diktatör” olmakla suçladı.

Netanyahu’nun bu nitelemesine Cumhurbaşkanlığından çok sert tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Netanyahu, Araplar ve Müslümanlar hakkında ırkçı açıklamalar yaptıktan sonra kendisini ifşa ettiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırıyor. Onun yönettiği apartheid devleti Filistin topraklarını işgal ediyor, kadınları ve çocukları öldürüyor, Filistinlileri kendi topraklarında mahkum ediyor. Yalanlar ve baskı suçlarınızı gizlemeyecek” suçlamasında bulundu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir