TRT’nin son fenomen dizisi Payitaht Abdülhamit oldu

TRT’nin milyonları etkileyen ve tüm dünyada merakla izlenen Diriliş Ertuğrul dizisi çıtayı öyle yükseklere çıkardı ki, bu diziye denk bir dizi daha çekmenin çok zor olacağı konuşuluyordu. Ancak 24 Şubat 2017 tarihinde ilk bölümü oynayan Payitaht Abdulhamit dizisi de kendisine çok sağlam bir yer edindi.

TRT’nin yeni fenomen dizisi Payitaht Abdülhamit 100. bölüme doğru giderken izleyicinin gönlüne de girmeyi başardı. Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit’in son 10 yılını anlatan dizi, 1986 yılında Sultan Abdülhamit’in tahttaki 20. yılında başlıyor ve Hicaz Demiryolu’nun yapımındaki zorluklar, sabotajlar ile Filistin mücadelesi ve Yunan Harbi sorunlarıyla verdiği imtihanları işliyor.

 

Soldan sağa: Melike, Ömer, 2. Abdülhamit, Bidar Sultan

 

 

 

TRT DİZİSİNDE YİNE BAŞARILI BİR KADRO

Dizinin yönetmenliğini Serdar Akar yaparken, başrollerde 2. Abdülhamit’i oynayan Bülent İnal, Abdülhamit’in zevci Bidar Kadın’ı oynayan Özlem Conker, Melike rolünde Ezgi Eyüboğlu, Türkmen yiğit genç olarak Akın Akınözü, entrikada şeytana pabucunu ters giydiren Mahmut Paşa rolünde Hakan Boyav ve Abdülhamit’in sır küpü Tahsin Paşa rolünde ise Bahadır Yenişehirlioğlu dikkat çekiyor.

İLK 10 BÖLÜMDE ÜST ÜSTE TERTİPLER

Payitaht Abdülhamit dizisi yakın geçmişi anlatan bir dizi olduğu için bugün gündemde olan pek çok konuyu da işliyor. Bu da izleyicinin dizi ile daha bir yakınlık kurmasını, dizideki hadiselerle ilgili kolay fikir yürütmesini, verilen mesajları çok rahat algılamasını ve hedeflenen amaca ulaşılmasını sağlıyor. İlk bölümden itibaren her bölümde üst üste bir çok tertibin peş peşe gelmesi diziye düşmeyen bir heyecan katarken; Filistin meselesinin geçmişini bugün de konuşulan Yenidünya Düzeni kurucularının iş yapış şekillerini göstermesi, uluslararası ilişkilerle ilgili göndermeleri ile yeni bölümü her hafta merakla beklenen bir dizi haline geldi. Dizinin ilk on bölümünde 2. Abdülhamit için hayati önemdeki Hicaz Demiryolu projesi ve bu projeyi kendi lehine çevirmek isteyen İngiltere ve işbirlikçileri ile Teodor Herzl, Emmanuel Karasu, Hiram, Zaharov, Pastırmacıyan ve arka plandaki Parvus’un tertipleri anlatılıyor.

SİYASET VE DİNİ AĞIRLIKLI MESAJLAR

 

Dizinin en dikkat çeken taraflarından biri de Abdülhamit’in İslami hassasiyeti ile merhameti. Abdülhamit onca tertibe ve suikast girişimine rağmen şahsı için asla öfkelenmeyen bir karakter ortaya koyarken, iş İslami değerlere yönelir bir düşmanlığa gelince bir aslan gibi kükrüyor. Dizide izleyiciye bir yandan dünya siyasetinin iç yüzü aktarılırken, diğer yandan da manevi değerler güçlü bir şekilde hatırlatılıyor.

 

KİM DOST KİM DÜŞMAN

Dizide öne çıkan konulardan biri de kim dost kim düşman ikilemi. Birkaç sahnede hainlik yaftası yapıştırılacak gibi duran bir karakter, birkaç sahne sonra bir kahramana dönüşebiliyor. Elbette izleyiciye bu durum büyük ölçüde hissettirilerek gösteriliyor. Bu tarzdan da anlıyoruz ki asıl gaye, algı yönetimi ile birilerini hain ilan etmeden önce olayların arka planına bakılması isteniyor. Yine birilerini de kahraman ilan etmeden önce yine perde arkasına bakmak gerekiyor. Örneğin Osmanlı’nın meşhur kahramanlarından Gazi Osman Paşa, neredeyse hain ilan edilecek iken bir de görülüyor ki Abdülhamit kumpası fark etmiş ve Gazi Osman Paşa ile gizli bir plan yaparak kumpası boşa çıkarmış.

AŞK MEŞK DE UNUTULMAMIŞ

Bilhassa kadınlar için dizilerin olmazsa olmazı olan aşk da unutulmamış. Hem Abdülhamit’in kızı ve oğlu, hem bir önceki padişahın kızları, bazı paşalar ve karşı taraftan bazı isimler de aşk, evlilik hayalleri, hayalkırıklıkları, entrikalar ile dizide yerlerini alıyorlar. Bir yandan saray dengleri, diğer yandan gönül işleri derken aşkın da siyaset içinde bir yerlerde kendisine yer bulduğunu görüyoruz. Dizi her ne kadar tarihi gerçekliklere bağlı kalınarak çekilse de bu kadar çetrefilli konuyu, izleyiciyi de peşinden sürükleyecek sahneler zinciri şeklinde sunmak gerçekten zor bir iş. Payitaht Abdülhamit’in gerçeğe ne derece bağlı kaldığını tam olarak tespit etmek zor olsa da, dizinin izleyiciyi ekrana bağladığı ve asıl vermek istediği mesajı da ulaştırdığı ortada.

 

Abdülhamit dizisinin pek çok sahnesi fenomen olmuş durumda. Bunlardan biri de Sultan’ın Cuma hutbesi verdiği sahne. İşte izleyicileri ekrana kilitleyen o sahne:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir