Rusya’nın Ukrayna toprakları Luhansk, Herson ve Zaporijya'da düzenlediği sözde referandumlarda oy verme işlemi tamamlanırken, söz konusu bölgelerde halk Rusya’ya katılıma destek verdi.

Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki 4 bölgede Rusya’ya katılım için düzenlediği sözde referandumlarda Luhansk, Herson ve Zaporijya'da oy sayım işlemi sona erdi.

Yaklaşık 4 milyon kişinin oy kullandığı referandumlarda Donetsk'te yüzde 86,89, Luhansk'ta yüzde 83,61, Zaporijya'da yüzde 90 ve Herson'da yüzde 76,86 katılım sağlandı. Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya sığınan bölge sakinleri için de Rusya'nın birçok kentinde 200'den fazla sandık kuruldu.

Rusya'ya sığınan bölge sakinleri için de Rusya'nın birçok kentinde 200'den fazla sandık kuruldu.

Akşam saatlerinde tamamlanan oy verme işleminin ardından tüm bölgelerde oy sayımına geçilirken, oyların yüzde 100'ünün sayıldığı Luhansk bölgesinde halkın yüzde 98,42'si, Herson'da halkın yüzde 87,05'i ve Zaporijya’da halkın yüzde 93,11'i Rusya’ya katılmaya “evet” dedi

ZELENSKİ MÜZAKERE KAPISINI KAPATTI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, BM'de yaptığı açıklamada, Ukrayna topraklarında Rusya'nın düzenlediği sözde referandumlar sonrası Moskova ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

BM ayrıca, Ukrayna'nın "tanınmış" sınırlar içinde toprak bütünlüğüne bağlı olduğunu söyledi.