Türkiye 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde sandık başına giderek tercihini yapacak.

Yurtiçin de olduğu kadar dış basında da tarihi seçim süreci yakından takip ediliyor.

Türkiye ile Ege'de gerilim yaşayan Yunanistan'da birçok kanalda Türkiye'de yapılacak olan seçime dair analizler ve yorumlar yapılıyor.

Yunan yerel kanalı BluSky TV spikeri İoannis Theodoratos, 14 Mayıs seçimleri hakkında konuştu. Türk Savunma Sanayisi'ndeki gelişmeleri yorumlayan Theodoratos, “Seçimi Erdoğan kazanırsa bu projeler artarak devam edecek” dedi ve seçimden sonraki süreci şöyle yorumladı: "Seçimi muhalefet kazanırsa bizim F16 Viper almamıza gerek kalmayacak. Rafele bile almamıza gerek kalmayacak çünkü komşular mevcut filolarını dahi yükseltmeyecek."

Yunanistan'da yayın yapan kanallardan biri olan BlueSky TV'de, spiker İoannis Theodoratos'un yaptığı son açıklamalar gündem oldu.

Theodoratos yaptığı konuşmada, muhalefeti destekleyen tavır içerisine girerek, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçime dair yorumlarda bulundu.

“ERDOĞAN KAZANIRSA SAVUNMA SANAYİİ HAMLELERİ DEVAM EDER”

Theodoratos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması halinde, yerli ve milli savunma sanayi hamlelerine devam edeceğini belirterek, "Özellikle Tayyip Erdoğan'ın seçim zaferinden sonra bu programlar artarak devam edecektir." dedi.

Seçimi Yedili Masa'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanması durumuna da değinen Theodoratos, şunları söyledi:

"Mayıs ayında kişisel değerlendirmem, eğer yanılmıyorsam burada tekrar görüşeceğiz. Seçimi muhalefet kazanırsa, bizim bir F-16 Viper almamıza gerek kalmayacaktır."

“MUHALEFET KAZANIRSA..”

Kılıçdaroğlu seçimi kazandığı takdirde, Türkiye'nin filolarını yükseltmeyeceğini söyleyen Theodoratos, "Rafale (Fransız savaş uçağı) bile almamıza gerek kalmayacak. Çünkü komşu, filolarını dahi yükseltmeyecektir." ifadelerini kullandı.